válkaČeskoslovenskoobjevy

Unikátní fotky zrodu internetu, na těchto mašinkách to celé začalo

Unikátní fotky zrodu internetu, na těchto mašinkách to celé začalo
Zdroj: photoblog.nbcnews.com

Kde se zrodil internet? Vědecký tým profesora Leonarda Kleinrocka sestrojil v roce 1969 na kalifornské univerzitě UCLA takzvaný ARPANET. Tato experimentální síť byla předchůdcem dnešního internetu. Původně malý vojenský experiment se poněkud rozrostl.

Tomáš Chalupa 30. ledna 2017

UCLA byla jednou ze čtyř univerzit, které byly ARPANETEM propojeny. Cílem bylo ověřit fungování systému při využití přepojování paketů. ARPANET byl vyvíjený od začátku šedesátých let z finančních grantů vědecko-armádní organizace DARPA a v základu se v podstatě přesně shodoval s dnešním internetem. Například ARPANET neměl jedno společné řídící datové centrum, stejně jako nemá žádné centrum internet. Bylo to dáno tím, že ARPANET byl původně vojenský projekt a armáda požadovala, aby systém nebylo možné zničit útokem na jeho centrum. Tudíž žádné centrum neměl, každý uzel měl rovnocenné postavení s ostatními.

Zajímavé také je, že univerzity se do projektu ARPANETU vůbec nehrnuly. Jejich vedení naprosto nechápalo přínosy sítě, spíše se obávalo, že jejich počítače budou mrhat svým strojovým časem na jakési vojenské experimenty. Jenže DARPA dávala univerzitám slušné granty, aby mohly své počítače provozovat, takže se jí také podařilo prosadit, aby se univerzity do projektu zapojily.

První slovo poslané přes ARPANET bylo slovo LOGIN, tedy připoj se. Jenže z Los Angeles do univerzity ve Stanfordu se podařilo odeslat pouze písmena LO. Při odesílání G celý systém spadl. Zbytek slova se podařilo poslat o několik hodin později, systém se musel napřed zapnout a vypnout. Počítače, ze kterého byla zpráva odeslána, byl Honeywell DDP 516, který sloužil jako router. Tehdy se mu říkalo IMP (Interface Message Processor). Ten byl umístěn v místnosti číslo 3420 v UCLA, která je tak považována za místo, kde vznikl internet. V roce 2011 byla uvedena do stavu, v jakém byla tehdy, včetně původního vybavení, jakožto připomínka a svého typu malé muzeum.

Snímek neznámého data ukazuje profesora Leonarda Kleinrocka s jeho týmem právě u počítače Honeywell DDP 516.

Další články

Zavří­t reklamu