válkaČeskoslovenskoobjevy

Unikátní fotka: Australští vojáci u Velké pyramidy v Gíze

Unikátní fotka: Australští vojáci u Velké pyramidy v Gíze
Zdroj: Wikimedia Commons

Snímek zachycuje vojáky z australského 11. praporu, kteří v roce 1915 sloužili v Egyptě. Připravovali se zde na vylodění v Gallipoli, jedné z nejkrvavějších bitev první světové války.

Tomáš Chalupa 5. června 2021

11. prapor se v Egyptě věnoval nácviku operace, tedy vylodění na tureckých plážích. Při samotném vylodění, které přišlo nedlouho po pořízení této fotky, prapor ztratil 378 mužů, což byla třetina jeho stavu.

Australané bojovali při vylodění na plážích i při bitvě u Lone Pine, kde utrpěli těžké ztráty. Prapor se pak společně s celou invazní armádou musel stáhnout, a vítězství tak patřilo Němcům a Turkům.

Australané prošli boji nejen v Gallipoli, ale také na západní frontě. To už byl ale 11. prapor rozdělen na dvě poloviny, kdy druhá polovina byla začleněna do 51. praporu, který utrpěl rovněž strašlivé ztráty a musel být doplněn.

Většina vojáků 11. praporu byla naverbována v oblasti Západní Austrálie a oficiální základnu měla jednotka v Perthu. Byla to vůbec první australská jednotka, která byla začleněna do První imperiální armády, tedy vojenského uskupení určeného pro službu v zámoří.

Thumbnail # Ikonická fotka: Stalin v momentě, kdy se dozvěděl o pádu Kyjeva
Mohlo by Vás zajímat:

Ikonická fotka: Stalin v momentě, kdy se dozvěděl o pádu Kyjeva

Prapor byl oficiálně rozpuštěn v roce 1919, ale byl znovu reaktivován za druhé světové války. Zúčastnil se bojů v Nové Británii, kde bojoval proti japonské armádě. Dnes prapor již neexistuje, za přímé následovníky jeho tradic je považovaný Královský západoaustralský prapor, což je jedna z nejlepších jednotek v rámci celé australské armády.

Další články

Zavří­t reklamu