válkaČeskoslovenskoobjevy

Unikátní filmový záznam: prezident Masaryk mluví anglicky a je na koni

Prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka drtivá většina Čechů zná jen ze soch, pro leckoho tak může být zajímavé jej vidět a slyšet z filmového záznamu. V archivu Univerzity Jižní Karolíny se dochoval nesestříhaný sedmiminutový filmový snímek z roku 1929, natočený pro Fox Movietone News, což byla jakási obdoba Československého filmového týdeníku v USA. Zachycuje šarmantního 79letého československého prezidenta s jeho spolupracovníky a dcerou Alicí na zámku v Lánech.

Jan Kyzlink 28. října 2017

Snímek byl natočen pro americké diváky, Masaryk v něm proto mluví anglicky. To mu vzhledem k faktu, že měl za manželku Američanku, nečiní žádné potíže. Vystupuje hrdě a rázně, ale nikoli okázale a povýšeně. Na kameru hovoří uvolněně a upřímně, prozrazuje své okouzlení kinematografií a možnostmi televizního vysílání. S poněkud velkým optimismem tvrdí, že nové obrazové technologie přinutí každého být čestným, neboť se už nějaký komplot jen tak nějak neutají.

Prezident Masaryk na koni v Lánech.

Prezident Masaryk na koni v Lánech.

Ve svém krátkém proslovu neopomene jemně polichotit Američanům za to, jak se jejich země rozvíjí, a prohlašuje, že by si z nich Evropané měli vzít trochu příklad. Jak s jistou lehkostí poznamenává, on sám si vzal k srdci radu jednoho amerického koňáka, který jej přesvědčil o tom, že jízda na koni je prospěšnější než chůze. Proto se rychle rozloučí a míří ke svému oblíbenému koni Hektorovi. V jeho sedle se vydává spolu s doprovodem na svoji obvyklou ranní projížďku po lánském parku.

Cestou se potkává se svou dcerou Alicí a trochu popichuje Julianu, že nechce mluvit na kameru. Slova se proto ujímá Alice Masaryková a děkuje Americe za vše, co pro Československo udělala v těžkých časech po válce. Oslovuje amerického prezidenta Herberta Hoovera a prosí jej, aby vedl naši zemi v patrnosti, a připomíná mu heslo: „Spolupráce, nikoli soupeření.“

Další články

Zavří­t reklamu