válkaČeskoslovenskoobjevy

Unikátní dolmen se záhadnými symboly objevili v Galileji

Unikátní dolmen se záhadnými symboly objevili v Galileji
Zdroj: ferrelljenkins.wordpress.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Na megalitickou stavbu známou jako dolmen narazili izraelští archeologové nedaleko vesnice Šamir v Horní Galileji. Udivila je nejen svými obrovskými rozměry a nezvyklým uspořádáním, ale především tajemnými symboly vyrytými na stropě. S něčím takovým se u dolmenů na Blízkém východě dosud nesetkali.

Yvonne Pokorná 16. března 2017

Dolmen je prehistorická megalitická stavba skládající se z velkých nepravidelných kamenných bloků, přes které je položen plochý kámen. Nejčastěji svým tvarem připomíná stůl a většinou bývá obehnána hromadami dalších kamenů.

Dolmeny se našly v různých částech světa, od Irska až po Koreu. Tisíce z nich jsou rozesety na Blízkém východě. Na Golanských výšinách je jich tolik, že dokonce tvoří “dolmenová pole”.

Uvnitř dolmenu

Uvnitř dolmenu

Nově nalezený dolmen je tak jen jedním z více než 400 kamenných staveb, které se nacházejí v dolmenovém poli kolem vesnice Šamir, přesto je unikátní. Komora pod největším dolmenem má totiž strop umělecky vyzdobený rytinami. “Je to vůbec první umění zdokumentované v dolmenu na Blízkém východě,” zdůraznil archeolog Uri Berger. Symboly jsou na stropě uspořádány do oblouku. “Podobné tvary se u skalního umění na Blízkém východě nevyskytují a jejich smysl zůstává zahalen tajemstvím,” upozornil Berger.

Rytiny na stropě dolmenu

Rytiny na stropě dolmenu

Stavba je však jedinečná i dalšími charakteristikami. Komora, na jejímž stropě byly rytiny objeveny, je velká a měří dvakrát tři metry a pokrývá ji obrovský kámen, vážící přinejmenším 50 tun. “Je to jeden z největších kamenů, jaké byly použity při stavbě dolmenů na Blízkém východě,” dodal vědec. Dolmen byl obehnán hromadami kamenů, jejichž váha se odhaduje na 400 tun. Uprostřed tohoto kruhu vědci identifikovali nejméně čtyři menší dolmeny. “Jinými slovy jde o obrovskou monumentální stavbu postavenou hierarchicky (s hlavní a vedlejšími komorami). Je to poprvé, kdy jsme takto uspořádaný dolmen na Blízkém východě objevili,” zkonstatoval Berger.

Pohled na dolmen z výšky

Pohled na dolmen z výšky

Podle vědců to svědčí o existenci organizované společnosti se zavedeným systémem vlády v tomto regionu během střední doby bronzové. Bohužel chybí další archeologické nálezy, které by to potvrdily. Absence měst či většího osídlení a jiných monumentálních budov v okolí zřejmě souvisí s kolapsem společnosti v temných dobách historie. Kdo tuto stavbu nechal postavit, pomocí jaké technologie a k čemu sloužila, tak zůstává obestřeno tajemstvím.

Další články

Zavří­t reklamu