válkaČeskoslovenskoobjevy

Unikátní DNA v očích sov podporuje noční vidění

Unikátní DNA v očích sov podporuje noční vidění
Zdroj: unsplash.com
+ 7 fotek+ 8 fotek

Sovy jsou jedním z mála ptačích dravců, kteří loví v noci díky svým očím schopným nočního vidění. Nedávný výzkum odhalil speciální způsob, jakým se molekuly DNA balí v jejich očích, což těmto ptákům propůjčuje nesmírnou výhodu v noci.

Yvonne Pokorná 25. srpna 2021

Většina ptáků je aktivních ve dnech a se soumrakem se odebere k spánku. Ne však sova, ta je noční dravec, který rád loví v temné noci. Tato neobvyklá vlastnost sov vedla vědce ke zkoumání jejich zraku; chtěli lépe porozumět molekulárním mechanismům, které sovám umožňují noční vidění.

Víme, že jejich sítnice jsou nahuštěné tyčinkovými fotoreceptory, které jsou vysoce citlivé a pomáhají sovám lépe vidět v šeru.  Nová studie vědců z Institutu Maxe Plancka pro ornitologii však naznačuje, že způsob, jakým je DNA zabalena v těchto sítnicových buňkách, zvyšuje vidění sov a pomáhá jim vidět v noci. Výzkum, který vedla doktorandka Pamela Espíndola-Hernández, byl publikován v časopise Genome Biology and Evolution.

„U předků sov jsme našli stopy pozitivní selekce ve vývoji genů funkčně souvisejících s vizuálním vnímáním, zejména s fototransdukcí, a s obalem chromozomů,“ stojí ve studii.

Tým zkoumal genomy 20 různých druhů ptáků, včetně 11 sov, a identifikoval, kde došlo k pozitivní selekci – tedy, kde byly po generace udržovány prospěšné mutace. Jak se dalo očekávat, hodně se toho událo v oblastech smyslového vnímání, a proto sovy mají tak vynikající sluch i zrak.

Tým však také objevil známky zrychlené evoluce u 32 genů, což je překvapilo. Tyto geny souvisely se zabalením DNA a kondenzací chromozomů – jako by se struktura molekul uvnitř sovích očí skutečně přizpůsobila tak, aby dokázala zachytit více světla.

Thumbnail # Šestiletá dívka se podílela na vědecké studii o sovách
Mohlo by Vás zajímat:

Šestiletá dívka se podílela na vědecké studii o sovách

Nejde však o jedinou evoluční podporu, díky které mohou sovy vidět ve tmě. Mají také sítnice plné tyčinek pro lepší noční vidění, což jim umožnilo lovit kořist po setmění.

Zatímco sovy mají s denními dravými ptáky, jako jsou orli a sokoli, společné ostré pařáty, vědci u nich našli geny, které neměli jejich předkové, a právě ty jim potencionálně mohly vylepšit nejen jejich zrak a noční vidění, ale i velejemný sluch, prostorové vnímání a měkké peří umožňující neslyšný let.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu