válkaČeskoslovenskoobjevy

Unikátní bitva druhé světové války: O hrad Itter bojovali bok po boku Němci a Američané!

+ 3 fotky+ 4 fotky

Je to zřejmě nejpodivnější střetnutí v rámci druhé světové války. Na jedné straně bojovali američtí tankisté, afroameričtí pěšáci, vojáci wehrmachtu, francouzští politici a jeden důstojník SS. Na druhé straně stály stovky esesáků. Boj se svedl o středověký hrad Itter.

Tomáš Chalupa 17. ledna 2015

Je divné, že boj o hrad Itter se doposud neocitl na filmovém plátně, je to totiž příběh jako z Hollywoodu. Středověký hrad Itter v Tyrolsku sloužil od roku 1943 jako vězení nebo zajatecký tábor pro prominentní vězně. Francouzský prezident Albert Lebrun, generálové Gamelin a Weygand, slavný tenista Borotra, pravicový vůdce La Rocque, ministr Reynaud a ministerský předseda Daladier. Také jejich manželky, asistentky, sekretářky, prostě v Itteru se zabydlela celá politická elita Francie pod dohledem stráží z SS. Itter totiž patřil formálně pod koncentrační tábor Dachau. Ale k životu v koncentráku měli vězni hodně daleko. Mohli si číst knihy v knihovně, měli poměrně dobré jídlo i jistou volnost.

Na samém konci války, v den kapitulace 4. května 1945 navíc esesáci utekli a nechali vězně svému osudu. Zůstal jen jeden důstojník SS z jiné jednotky, který se na hradě zotavoval ze zranění a souhlasil, že vězňům pomůže. Vězni nečekali, až se k nim štěstěna obrátí zády, a rychle si opatřili zbraně z posádkové zbrojnice. Nikdo nevěděl, co bude dál. Jeden z vězňů, jistý Čučkovič, se nakonec vydal na kole pro pomoc. V nedalekém městečku Wőrgl ale nenarazil na Američany, ale na Němce. Jenže jaké bylo Čučkovičovo překvapení, když zjistil, že dvacítka vojáků v čele s jakýmsi majorem Gangelem se mu chce vzdát.

Major Josef Gangel

Major Josef Gangel

Čučkovič Němce poslal, aby s bílou vlajkou jeli hledat Američany a sehnali pro obyvatele hradu pomoc. Gangel skutečně Američany našel a ti na jeho naléhání vyslali dva tanky s posádkou a šest černošských pěšáků, aby jeli na hrad zjistit, co tam ti Francouzi vlastně dělají. Gangelovi vojáci jeli také i se zbraněmi.

Když dorazili na Itter, Francouzi na ně zírali jako na zjevení. Politici očekávali, že je přijede ochránit nejméně celá divize. Místo toho přijel jeden tank (druhý nechali hlídat přechod přes řeku) s partou černochů a dokonce vojáky Wehrmachtu. Celé skupině velel John „Jack“ Lee, který se některým vězňům pranic nelíbil. Podle Reynauda to byl „naprostý neurvalec“.

Jenže na nějaké spory ohledně povahy nebyl čas. Sotva se stihli příchozí navzájem představit a vypít na uvítanou číši vína, začalo se cosi dít v podhradí. Na hrad začaly z okolních lesů útočit stovky vojáků SS. Bylo jedenáct večer a šlo spíš jen o malou přestřelku. Hned z rána v osm hodin ale začal opravdový útok.

Hlavní vchod do hradu Itter

Hlavní vchod do hradu Itter

Esesáci útočili proti hradbám z několika směrů, přitáhli dokonce protitankový kanón. Ten brzy zasáhl jediný tank Sherman stojící v bráně hradu. Obránci pálí z hradeb z pušek a samopalů, ale munice mají málo. Gangela zabil odstřelovač, když se snažil z věže hradu zaměřit nepřátelský kanón. Obrany se ujali jeho vojáci, protože doufají, že po skončení války jim tento skutek bude přičten k dobru.

Lee plánuje, že se obránci uzavřou do citadely, pokud se esesáci dostanou na hradby. A těm už k tomu mnoho nescházelo. Jeden z nich měl na rameni panzerfaust a mířil na hradní zeď. Díra v hradbách by znamenala konec. Jenže najednou odkudsi zezadu zazněla střelba. Další americké tanky a vojáci se blížily na pomoc k obleženým obráncům hradu. Esesáci bleskově mizí v okolních lesích. Hrad je zachráněn.

Bitva o hrad Itter skončila vítězně pro obránce. Nepadl ani jeden Američan nebo Francouz, zemřelo jen několik vojáků Wehrmachtu a jejich velitel Gangel. Lee byl za bitvu o hrad vyznamenán a samotný střet jediný případ, kdy Němci bojovali po boku Američanů.

Další články

Zavří­t reklamu