válkaČeskoslovenskoobjevy

Unikátní architektura obce Čičmany připomíná perníkové chaloupky

Jednou z nejkrásnějších vesnic Slovenska jsou zcela určitě malebné Čičmany. Široko daleko jsou známé díky srubovým dřevěnicím, pomalovaným bílými ornamenty. Kvůli nim byla obec jako první na světě vyhlášena památkovou rezervací lidové architektury.

Yvonne Pokorná 1. prosince 2017

V lůně krásné přírody Strážovských vrchů se nachází rázovitá slovenská obec Čičmany, kterou každoročně navštíví množství turistů nejen ze Slovenska a z Česka, ale také ze vzdálenějších koutů Evropy a dokonce i ze zámoří. Tím hlavním magnetem, který je do vesničky se 204 obyvateli táhne, jsou malované srubové dřevěnice, pro které jsou typické bílé ornamenty podobné lidové výšivce.

Ačkoliv historie obce Čičmany sahá až do 13. století, ornamentální výzdoba domů je stará asi jen 200 let. Malby se na domy nanášely bílým vápnem, což mělo i své praktické důvody, neboť se jím chránilo a konzervovalo dřevo. To vše se dělalo bez předkreslování. Chaloupky jsou tak velmi cenným dokladem mistrovské zručnosti a estetického cítění tehdejších obyvatel.

V roce 1921 Čičmany postihl rozsáhlý požár, který zničil dolní část obce. Většina zdejších dřevěnic tak již bohužel není původní, ale byly postaveny jako repliky včetně zdobné fasády. Na obnově vsi se podílel i známý architekt Dušan Jurkovič. V roce 1977 byla tato část obce vyhlášena památkovou rezervací lidové architektury – první svého druhu na světě. Dnes jsou čičmanské ornamenty významným národně reprezentativním prvkem Slovenska. Objevily se například i na oblečení slovenských sportovců na olympiádách v Soči i Londýně.

Další články

Zavří­t reklamu