válkaČeskoslovenskoobjevy

Unikátní album odhaluje podpisy a policejní fotografie Hitlerových kumpánů

Unikátní album odhaluje podpisy a policejní fotografie Hitlerových kumpánů
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 29 fotek+ 30 fotek

Vysoké vojenské důstojníky, nacistické pohlaváry, diplomaty nebo majitele továren obsahuje album vyšetřovatele Hanka Schardte. Příhodně si ho pojmenoval "Nacistická kavalkáda".

Simona Knotkova 13. dubna 2018

Původem Němec Hank Schardt (1918) emigroval jako osmiletý chlapec do Ameriky a v roce 1937 se přidal k armádě. Během válečných let působil jako člen zpravodajské služby v Evropě. Díky plynulé němčině bylo jeho hlavním úkolem vyslýchání zajatých německých důstojníků. Za své zásluhy byl v bitvě v Ardenách oceněn Bronzovou hvězdou. Po konci války sehrál také důležitou roli během norimberských procesů, které probíhaly ve stejnojmenném německém městě v letech 1945 až 1946.

Náplní jeho práce bylo vyslýchání obviněných, zapisování a zpracovávání údajů a jejich zakládání do kartotéky. Schardt si prověřil celkem 230 osob, od vysoce postavených vojenských důstojníků přes politické lídry až po majitele továren. V albu nazvaném Nacistická kavalkáda můžeme najít druhého muže Německa Hermana Göringa, polního maršála Wilhelma Keitela nebo pilotku Hannu Reitsch, která v posledních dnech Říše přiletěla za Hitlerem do bunkru a byla jednou z posledních lidí, kteří ho viděli živého.

Dokumenty Schardtovy činnosti mají ale jednu významnou zvláštnost. Jejich součástí jsou totiž i podpisy zkoumaných osob, které měly sloužit k porovnávání se signaturami na válečných dokumentech. Protože velká část odsouzených byla na konci procesů popravena nebo si dobrovolně vzala život, v mnoha případech se tak vlastně jedná o úplně poslední podpisy daných jedinců.

Hank Schardt se po norimberských procesech přidal k CIA, kde sloužil až do roku 1976. Po jeho smrti na začátku 90. let se majitelem alba stala dcera, která ho prodala americkému sběrateli. Následně se dostalo do Německa a Británie, kde bylo v roce 2016 také poprvé představeno veřejnosti. V ashfordské aukční síni C & T Auctioneers and Valuers se vydražilo za 18 tisíc liber (cca 523 tisíc korun).

Do listů Nacistické kavalkády nahlédněte prostřednictvím naší galerie.

Další články

Zavří­t reklamu