2000 let starý matrix je nyní k vidění v muzeu.

2000 let starý matrix je nyní k vidění v muzeu. | zdroj: adevarul.ro


Unikátní 2000 let starý matrix je hvězdným exponátem výstavy

TÉMATA: archeologie | objevy | rumunsko | dákové

user-avatar

Irena Gruberová

14. 01. 2016 | 09:45

Více než 2000 let starý hexagonální matrix se stal nejcennějším archeologickým nálezem, který nyní vystavují v Muzeu dácké a rumunské civilizace ve městě Deva. Pozoruhodný předmět byl objeven v roce 2013, před svým vystavením byl však nejprve podroben odbornému výzkumu.

Nádherný bronzový artefakt nevyčíslitelné hodnoty se našel před třemi lety v kořenech stromu vyvráceného bouří v místech někdejšího hlavního města starých Dáků v Sarmizegetusa Regia. Jde o jediný předmět svého druhu v Evropě. Letos je hlavním magnetem výstavy v Muzeu dácké a rumunské civilizace v rumunském městě Deva.

„Jeho význam a hodnota jsou tak velké, že jsme se rozhodli vystavit tento matrix samostatně, v jedné, velmi přísně střežené místnosti. Jeho expozice je udělána tak, aby návštěvníkům umožnila neobyčejný kontakt s obrazy znázorněnými na matrixu. Vitrína a světlo zprostředkovávají mnohem detailnější pohled na všechny jeho fazety,“ uvedla ředitelka muzea Liliana Ţolaş.

Matrix pochází z dílny dáckých šperkařů, kteří jej používali k výrobě forem na odlévání dekorativních předmětů ze vzácných kovů. Váží přibližně osm kilogramů, je vyroben z bronzu a má šestiúhelníkový tvar. Celý je pokrytý reliéfy, které představují nejrůznější mytologické tvory a zvířata, jak spolu zápasí. Historici tvrdí, že už době svého vzniku v 1. století před Kristem byl tento předmět docela drahý.

„Sarmizegetusa Regia byla v předvečer dobytí Římany kosmopolitním městem, ve kterém elity dáckého království si mohli dovolit kupovat a používat produkty tak vysoké kvality,“ vysvětlila historička Gelu Florea.  


Dákové byli původní obyvatelé karpatského oblouku, blízcí příbuzní Thráků a Ilyrů. Žili v horách, kde stavěli svá hradiště. Největší jejich centrum se nacházelo v Oraštijských horách v Sarmizegetuse v dnešním Rumunsku.

user-avatar

Irena Gruberová

14. 01. 2016 | 09:45

Zavří­t reklamu