válkaČeskoslovenskoobjevy

Umírajícího Davida Sharpa na Everestu minulo přes 40 lidí, nezastavil ani jediný

Umírajícího Davida Sharpa na Everestu minulo přes 40 lidí, nezastavil ani jediný
Zdroj: thepostmortempost.com

Je známá věc, že na Everestu bojuje každý sám za sebe, že často není v lidských silách někomu pomoci. Přesto případ Davida Sharpa vyvolal extrémně silné kontroverze, do kterých se zapojil dokonce Sir Edmund Hillary.

Tomáš Chalupa 7. srpna 2018

Když Sharp opouštěl Anglii, aby se vydal na svou misi dobytí vrcholu Mount Everestu, řekl své matce, která byla plná obav: „Neboj, na Everestu není nikdo sám. Všude jsou horolezci.“ Sharp měl pravdu, všude na Everestu jsou celé zástupy horolezců. Ale v tom prvním se mýlil, člověk je na Everestu vždycky sám.

Sharp nebyl v Himaláji ani na Everestu žádným nováčkem. Nejvyšší horu světa se pokusil zdolat už dvakrát. Vždy se ale musel vrátit kvůli špatnému počasí a na vrchol se nedostal. Třetí pokus měl být už úspěšný, alespoň tak to Sharp viděl. Přece nelze mít stále smůlu …

Na Mont Everestu je každý sám.

Na Mont Everestu je každý sám.

Čtyřiatřicetiletý Sharp zdolal předtím nejvyšší vrcholy v Evropě i Africe. Vylezl také na himálajskou osmitisícovku Čo Oju. Byl to amatér, ale zkušený. Věděl, do čeho jde. Ovšem už na začátku učinil jedno osudové rozhodnutí. Chtěl se na vrchol dostat sám, dokonce bez kyslíkových lahví. Co nejméně věcí s sebou, co nejrychleji nahoru a zase dolů, aby to nedopadlo jako v minulých případech, kdy zasáhlo počasí. Údajně mu také kdosi poradil, že tahání těžkých kyslíkových bomb ho jen vyčerpá a bude ho to stát mnoho sil a času. Ovšem Sharp musel vědět, že právě nedostatek kyslíku stál život několik horolezců. Rozhodl se přesto pro extrémní risk.

Sharp začal stoupat sám na svah Everestu. Četné skupiny horolezců pak popisovaly, jak zahlédly osamoceného horolezce na různých místech hory. Sharp postupoval vzhůru. O den později ho viděli, jak sestupuje dolů. Nikdo nemohl potvrdit ani vyvrátit, zda se mu ten den podařilo dosáhnout vrcholu.

Zmrzlé tělo Tsewanga Paljora, takzvané Zelené boty, jak se přezdívá nechvalně známému milníku při výstupu na Mont Everest. Poblíž něj, ve skalní jeskyni, zahynul i David Sharp.

Zmrzlé tělo Tsewanga Paljora, takzvané Zelené boty, jak se přezdívá nechvalně známému milníku při výstupu na Mont Everest. Poblíž něj, ve skalní jeskyni, zahynul i David Sharp.

O další den později postupovalo vzhůru mnoho výprav. Zastavovali se u takzvaných zelených bot. Zmrzlé tělo horolezce Tsewanga Paljora, obuté právě do zelených bot, se stalo jakýmsi trudným milníkem, který míjeli horolezci stoupající vzhůru na Everest. Tělo se nachází u skalní jeskyně. Když do ní horolezci nakukovali, zjistili, že uvnitř je ještě jeden člověk. Zřejmě si po cestě dolů odpočinul v této smutné jeskyni.

Sharp seděl na zemi a rukama si objímal kolena. Nereagoval na volání a zřejmě byl v bezvědomí. Nikdo z lidí, kteří ten den do jeskyně nakoukli, pro něj neudělal vůbec nic. Nezavolal vrtulník, nepokusil se ho probrat, nedal mu kyslík ani nic jiného. Každý na něj jen koukal, případně zavolal jeho směrem, a když nepřišla odpověď, pokračoval dál.

Hrob Davida Sharpa

Hrob Davida Sharpa

Přestože nikdy nebylo prokázáno, že by Sharpa v onen den bylo možné zachránit, celá záležitost vyvolala velké kontroverze. Pro novináře a veřejnost byla těžko stravitelná představa, že horolezci jen tak chodí kolem umírajícího a neudělají pro jeho záchranu vůbec nic (výjimkou byl údajně Maxime Chaya, který se u zřejmě již mrtvého Sharpa dlouho modlil). Nebylo ani jasné, zda někdo volal rádiem na pomoc a jaká případně byla odpověď. V tomto směru si výpovědi protiřečily. Své slovo k případu řekl i legendární Edmund Hillary, který kritizoval fanatismus horolezců, kteří před sebou vidí pouze vrchol, na který stoupají, a nic jiného je nezajímá. „V mé expedici bylo naprosto nepřijatelné, abych za sebou nechal muže umírat někde ve skále,“ prohlásil nekompromisně.

Jestli se Sharp vůbec dostal na vrchol a dosáhl tak před smrtí svého snu, se neví. Z celé záležitosti zůstala jen hořká pachuť. Ze všech debat kolem případu v podstatě nevzešlo vůbec nic. I dnes platí pravidlo přesně opačné, než kterému věřil Sharp. Na Everestu je vždy každý sám za sebe a na pomoc kohokoliv se spoléhat nedá.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu