válkaČeskoslovenskoobjevy

Seznamte se s Avou z doby bronzové. Umělec rekonstruoval její tvář podle lebky

Seznamte se s Avou z doby bronzové. Umělec rekonstruoval její tvář podle lebky
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 1 fotka+ 2 fotky

Jmenuje se Ava a je po smrti 3700 let. Z jejích ostatků se zachovala jen lebka, které ovšem chybí spodní čelist. I tak se stala múzou pro umělce, který se podle lebky pokusil zrekonstruovat její podobu.

Tomáš Chalupa 4. srpna 2016

Hew Morrison se pustil do rekonstrukce obličeje Avy za pomoci speciálního antropologického softwaru a také moderních forenzních postupů. Samozřejmě také zapojil svou představivost, protože ani nejlepší počítačové programy nemohou zcela na sto procent určit podobu do nejmenších detailů.

Avě bylo něco málo kolem 19 až 22 roků, když ji pohřbili v severním Skotsku, v oblasti zvané Achavanich. Žila ve větší komunitě, která se zaměřovala na lov a primitivní zemědělství. Tito lidé již znali kolo a uměli zpracovávat kovy. Měli základní politickou strukturu. O životě mladé ženy ani příčině její smrti se však nic bližšího neví.

Aby se mohla obličejová rekonstrukce vůbec realizovat, bylo potřeba lebku Avy nafotit z mnoha různých úhlů a získaná data pak nahrát do počítače. Data pak byla porovnána s dalšími nalezenými lebkami ze stejné doby doby a následně počítač lebku doplnil o svaly a kůži. Následovala ještě umělecká retuš a portrét Avy byl na světě.

„Byla to živoucí dýchající bytost, která zažívala svět kolem sebe stejně jako dnes my. Podobné rekonstrukce mohou přinést více osobní pohled na lidi dávné minulosti, které jinak vnímáme jen jako muzejní sbírky kostí,“ říká autor portrétu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu