válkaČeskoslovenskoobjevy

Umělec byl sedm minut mrtvý. Kresbami se pokouší znázornit, co po smrti viděl

Umělec byl sedm minut mrtvý. Kresbami se pokouší znázornit, co po smrti viděl
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 1 fotka+ 2 fotky

Před pěti lety utrpěl londýnský herec Shiv Grewal těžký infarkt, který způsobil, že jeho srdce sedm minut nebilo. Po měsíci v umělém spánku se začal pomalu vracet do života. Svými kresbami a výpovědmi se snaží ostatním přiblížit, jak život po smrti vypadá.

Simona Knotkova 21. srpna 2018

„Nějak jsem poznal, že jsem mrtvý. Uvědomoval jsem si, že můj mozek umírá, a křičel jsem o pomoc. V tu samou chvíli jsem ale také cítil, jak se mé tělo odděluje. Jako bych byl v prázdnotě, ale dokázal mít emoce a pocity. I když jsem věděl, že jsem mrtvý, zároveň jsem věděl, že existuje šance vrátit se domů. Také jsem chápal, že se znovu narodím. Bylo přede mnou množství možností, různých životů a reinkarnací, které mi byly nabízeny, ale já je nechtěl. Přál jsem si vrátit do svého života, do mé doby a k mojí ženě,“ popisuje dnes šedesátiletý člen divadelní společnosti Royal Shakespeare Company stav po smrti, který zažil před pěti lety.

Po probuzení z umělého spánku mu nějakou dobu trvalo, než se znovu naučil chodit a mluvit. Dodnes trpí komplikacemi, které mu nedovolily vrátit se na pódium. Tvůrčí nutkání si tak kompenzuje alespoň malováním obrazů, kterým se ostatním snaží přiblížit, jak život po smrti vypadá.

„Neměl jsem tělo jako takové,“ vypráví dál. „Je to spíše jako plavání, cítíte stav beztíže a odpojení od fyzického světa. V jednu chvíli jsem cestoval nad Měsícem a viděl jsem meteority a všechen prostor.“

Kresby ze své zkušenosti Grewal nyní vystavuje v Karma Sanctum Hotel v londýnské čtvrti Soho, kde si je zájemci mohou prohlédnout v rámci výstavy Reboot (Restartovaný) až do 24. září. Doufá, že jeho poznatky pomohou ostatním porozumět smrti a třeba se jí ani tolik nebát. On sám má ze svého posmrtného výletu smíšené pocity.

„Na jednu stranu se teď smrti už tolik nebojím, na stranu druhou mám ještě větší strach, protože jsem si uvědomil, jak moc je náš život křehký. Jsem vděčný za to, že tu můžu být. Mám teď více elánu do života. Vždycky jsem si myslel, že vlídnost je základní vlastností, která člověka dělá lepším a pomáhá mu vyrůst, ale po svém zážitku hluboko uvnitř cítím, že je to základní pravda,“ uzavírá.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu