válkaČeskoslovenskoobjevy

Umělá inteligence se poprvé pokusila napsat strašidelný příběh k Halloweenu

Umělá inteligence se poprvé pokusila napsat strašidelný příběh k Halloweenu
Zdroj: iflscience.com

Umělá inteligence už maluje obrazy, které se draží za miliony dolarů nebo skládá hudbu, která je podle mnohých velmi zdařilá. Nyní se počítač pustil také do dalšího uměleckého žánru – literatury. Pokusil se napsat strašidelný příběh ke svátku Halloweenu.

Tomáš Chalupa 31. října 2018

Příběh s názvem Nažeňte si husí kůži: Vítejte v písečných rukou je zveřejněn na stránkách botnik.org/goosebumps/. Základním příběhem je, že jdete pozdě na hodinu tělocviku, zdržela vás vaše sestřenice Zoe. Naštěstí znáte zkratku, přes místo, kterému se říká Les zombií. A tam samozřejmě začnou problémy.

Nejde o příběh psaný jako klasická kniha nebo novela. Jde o tzv. interaktivní knihu, žánr, který byl i u nás kdysi velmi populární v souvislosti s fantastickou literaturou. Člověk v příběhu ovládá postavu a má na výběr, jak se daná postava bude chovat. Podle toho se příběh odvíjí a má také několik různých konců. Vy se tak můžete hned na začátku rozhodnout, že zůstanete raději doma a hodinu prostě nestihnete. Nebo se vydáte přes onen Les zombií. Podobně pak člověk volí dál v celém příběhu.

Ten je plný velmi bizarních postav a situací. I větné konstrukce jsou velmi surreálné. „Zjistil jste, že vaše ruce jsou z písku. Jsou celé z písku a není cesta zpět,“ stojí například v jedné části příběhu. „Dnešní den je jako solnička plná hrůzy. A vy jste sůl.“ „Prohledáváš katalog a hledáš něco, co by alespoň na chvíli odvedlo tvou mysl od těch nemrtvých rváčů. Nic takového tu ale není. Můžeš si vybrat mezi opakováním Toothpaste Ninji nebo reklamy na mast na čelo.“

Je zřejmé, že dílo je originální, byť má z literárního hlediska stále mnoho chyb. Nicméně je to další důkaz, že umělá inteligence proniká i do oblastí, kde by to nikdo ještě před pár lety nečekal. Že roboti seberou práci dělníkům v továrnách, to se ví už dlouho. Ale že to budou mít nahnuté i spisovatelé a autoři hororů, to tušil jen málokdo.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu