Jméno růže je prvním a pravděpodobně nejslavnějším románem italského filosofa, medievalisty, sémiotika a romanopisce Umberta Eca (1932-2016).

Jméno růže je prvním a pravděpodobně nejslavnějším románem italského filosofa, medievalisty, sémiotika a romanopisce Umberta Eca (1932-2016). | zdroj: thevintagenews.com


Umberto Eco vytvořil svůj slavný román Jméno růže poté, co jej oslovili, aby napsal krátkou detektivku

TÉMATA: spisovatelé | itálie

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 09. 2017 | 11:00

Spisovatel Umberto Eco byl jednou z nejvýznamnějších postav soudobé literatury. Svůj první román Jméno růže napsal ve svých osmačtyřiceti letech. Ovšem původně po něm nakladatelé chtěli jen krátkou detektivku.

Umberto Eco byl znám spíše jako filozof a literární teoretik. O psaní se až do svých 48 let nepokusil. Ovšem několik let předtím byl osloven jedním italským vydavatelstvím, aby napsal krátkou detektivku, která by vyšla v jednom magazínu. Eco odmítl a v žertu tehdy odpověděl, že kdyby to udělal, dílo by mělo nejméně pět set stran a děj by se nejspíš odehrával ve středověkém klášteře. 

Jenže co znělo jako vtip, se Ecovi nakonec zdálo jako dobrý nápad, a začal se zabývat studiem pramenů pro svůj první román. Práce na díle mu zabraly dva roky a nakonec byl z toho fenomenální úspěch. Jméno růže je mnohovrstevnaté dílo daleko přesahující rámec běžného historického románu nebo detektivky. Jsou v něm obsažené výrazné filozofické a teologické úvahy a je doslova zahlcen nepřeberným množstvím reálií, jakkoliv jde ve skutečnosti o fikci. Na vém druhém románu Foucaultovo kyvadlo pracoval dokonce devět let. Sean Connery a Christian Slater ve filmové verzi Jména růže z roku 1980

Jeho prvotina byla zfilmována a hlavní roli si ve filmu zahrál Sean Connery. Od té doby napsal Eco celou řadu dalších významných děl a románů. Další už bohužel nepřidá, protože loni zemřel. Jeho dílo ale zcela nepochybně bude fascinovat ještě mnoho dalších generací čtenářů. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 09. 2017 | 11:00

Zavří­t reklamu