válkaČeskoslovenskoobjevy

Umberto Eco vytvořil svůj slavný román Jméno růže poté, co jej oslovili, aby napsal krátkou detektivku

Umberto Eco vytvořil svůj slavný román Jméno růže poté, co jej oslovili, aby napsal krátkou detektivku
Zdroj: thevintagenews.com

Spisovatel Umberto Eco byl jednou z nejvýznamnějších postav soudobé literatury. Svůj první román Jméno růže napsal ve svých osmačtyřiceti letech. Ovšem původně po něm nakladatelé chtěli jen krátkou detektivku.

Tomáš Chalupa 19. září 2017

Umberto Eco byl znám spíše jako filozof a literární teoretik. O psaní se až do svých 48 let nepokusil. Ovšem několik let předtím byl osloven jedním italským vydavatelstvím, aby napsal krátkou detektivku, která by vyšla v jednom magazínu. Eco odmítl a v žertu tehdy odpověděl, že kdyby to udělal, dílo by mělo nejméně pět set stran a děj by se nejspíš odehrával ve středověkém klášteře.

Jenže co znělo jako vtip, se Ecovi nakonec zdálo jako dobrý nápad, a začal se zabývat studiem pramenů pro svůj první román. Práce na díle mu zabraly dva roky a nakonec byl z toho fenomenální úspěch. Jméno růže je mnohovrstevnaté dílo daleko přesahující rámec běžného historického románu nebo detektivky. Jsou v něm obsažené výrazné filozofické a teologické úvahy a je doslova zahlcen nepřeberným množstvím reálií, jakkoliv jde ve skutečnosti o fikci. Na vém druhém románu Foucaultovo kyvadlo pracoval dokonce devět let.

Sean Connery a Christian Slater ve filmové verzi Jména růže z roku 1980

Sean Connery a Christian Slater ve filmové verzi Jména růže z roku 1980

Jeho prvotina byla zfilmována a hlavní roli si ve filmu zahrál Sean Connery. Od té doby napsal Eco celou řadu dalších významných děl a románů. Další už bohužel nepřidá, protože loni zemřel. Jeho dílo ale zcela nepochybně bude fascinovat ještě mnoho dalších generací čtenářů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu