válkaČeskoslovenskoobjevy

Ulička hanby ze Hry o trůny má reálný základ

Ulička hanby ze Hry o trůny má reálný základ
Zdroj: thevintagenews.com

Jednou z nejsilnějších scén seriálu Hry o trůny je ta, ve které královna Cersei musí nahá projít uličkou hanby před rozzuřeným davem. Větší ponížení pro královnu snad ani nemůže existovat. Tvůrci seriálu se v této konkrétní věci zřejmě inspirovali skutečnou předlohou.

Tomáš Chalupa 26. července 2018

Věc se týká možná nejslavnější britské služebné či komorné Elizabeth „Jane“ Shoreové, která byla pro svou krásu přezdívaná Růže Londýna. Právě tato krasavice prošla stejnou uličkou hanby v roce 1483.

Shoreová byla manželka bohatého zlatníka Williama Shorea. Jenže zlatník byl impotentní a jeho manželka požádala o anulování svazku. To jí bylo po komplikovaných peripetiích umožněno v roce 1479.

Shoreová skončila jako služebná na dvoře krále Edwarda IV., který si ji vyhlédl pro její šarm a krásu, která už v té době byla pověstná. Šuškalo se, že král je do ní opravdu zamilovaný, zahrnoval ji svou přízní a dárky. Romantický vztah trval až do jeho smrti v roce 1483. Král zemřel ve věku 40 let.

Pozice Shoreové se změnila. Byla sice chráněnkou králova nevlastního syna Thomase Greye, ale to jí nemohlo zachránit před intrikami muže mnohem mocnějšího. Král Richard III., Edwardův bratr, byl všeobecně pokládán za uzurpátora trůnu, který se neštítil nechat zmizet či zavraždit své příbuzné, aby si pojistil nárok na trůn. Dokonce jeho žena se ho bála tak, že před ním raději uprchla do kláštera. Richard III. zaměřil svou pozornost také na Shoreovou a velmi rychle proti ní začal intrikovat. Vznášel nejrůznější obvinění a tvrdil, že je zapletená do spiknutí proti jeho osobě.

Pokání Jane Shoreové. Obraz od Williama Blakea, cca 1780.

Pokání Jane Shoreové. Obraz od Williama Blakea, cca 1780.

Trestem byla právě ona ulička hanby, tedy přesněji šlo o chůzi londýnskými ulicemi. Odsouzená nešla zcela nahá, měla na sobě hrubou dlouhou košili. Podle dobových pramenů na ni lidé volali sprosté nadávky a uráželi jí, ale nedošlo k žádnému zranění. Poté byla odeslána do vězení Ludgate, kde by zřejmě strávila zbytek života. Jenže ji opět zachránila její krása. Zamiloval se do ní královský advokát, který dokonce dokázal zařídit, aby ji propustili. Nechal jí změnit jméno a vzal si ji za manželku.

Tento ponižující trest zřejmě nebyl využit jen v případě Shoreové. A vzal si jej za předlohu také autor románu, ze kterého vychází seriál Hra o trůny. Sugestivní scéna se vryla do paměti i herečce Leny Headyové, která hrála královnu Cercei. Považovala ji za jednu z nejobtížnějších scén, které natáčela. „Nemyslím si, že by někdo za něco zasloužil takový trest,“ řekla k tomu Headyová.

Další články

Zavří­t reklamu