válkaČeskoslovenskoobjevy

Ukrajinský vědec vyvinul baterii, která nabije mobil až na 12 let!

Ukrajinský vědec vyvinul baterii, která nabije mobil až na 12 let!
Zdroj: odditycentral.com

Dnešní chytré telefony toho sice hodně umí, ale taky jim rychle dojde energie. Většina z nich se musí dobíjet každých 48 hodin. Ukrajinský vědec Vladislav Kiselev však vymyslel baterii, která je schopná na jedno nabití napájet nejen mobily, ale i auta po dobu až 12 let! Je tomu tak proto, že tato baterie energii vyrábí namísto toho, aby ji jen uskladňovala.

Yvonne Pokorná 18. ledna 2017

Jestliže prakticky všichni světoví výrobci baterií se předhánějí v tom, kdo z nich přijde na trh s rekordní výdrží baterie, která se zatím pohybuje toliko v řádu dní či maximálně pár měsíců, jak je možné, že opravdový průlom na tomto poli technologií učinil jeden ukrajinský vědec? Vladimir Kiselev, který je vedoucím výzkumníkem v Institutu bioorganické chemie a petrochemie v Kyjevě tvrdí, že jednoduše využil klíčové vlastnosti tritia, radioaktivního izotopu vodíku, a tím je jeho schopnost uvolňovat elektrony. Připouští sice, že americká společnost City Labs rovněž využívá radioaktivního izotopu hydrogenu, ale zatímco používá tritiem pokryté solární články, on zvolil vylepšené elektrochemické články, které činí baterii tisíckrát výkonnější. Na rozdíl od baterií firmy City Labs tyhle mohou být využity i k napájení větších elektronických zařízení a dokonce i automobilů.

Vypadá to jako nezajímavá, amatérsky vyrobená krabička, která ale skrývá pozoruhodné vlastnosti.

Vypadá to jako nezajímavá, amatérsky vyrobená krabička, která ale skrývá pozoruhodné vlastnosti.

Vědec podotýká, že elektrochemické články podobné těm, které aplikoval ve své baterii, se na Ukrajině používají už od 30. let, ale nikoho dosud nenapadlo vyrábět s jejich pomocí energii. Až Kiselev se do toho pustil se svým týmem, ale nezískal na projekt peníze, takže musel s kolegy celý výzkum sám zainvestovat. Poté, co svůj zlepšovák představil na soutěži startupů Sikorsky Challenge, už o něj projevili zájem hlavně čínští a turečtí byznysmeni, kteří mají zájem mobily s touto baterií vyrábět.

Tritium je neškodný beta zářič a patří k nejcennějším materiálům na světě.

Tritium je neškodný beta zářič a patří k nejcennějším materiálům na světě.

Pokud jde fyzikálně-chemické vlastnosti tritia, Vladislav Kiselev ubezpečuje, že některé radioaktivní látky nepředstavují pro člověka nebezpečí, a tritium je jednou z nich. Používá se na podsvícené ciferníky hodinek, na mířidla zbraní, přívěsky nebo nouzové svítilny.

Je možné, že jednou naše mobily vydrží nabité více než deset let?

Je možné, že jednou naše mobily vydrží nabité více než deset let?

Kisilev je přesvědčen, že tritium je energií budoucnosti, a poukazuje na fakt, že jedenáct nejrozvinutějších zemí na světě plánuje na bázi tritia postavit mezinárodní fúzní reaktory, schopné produkovat neomezené zásoby energie. Jenže jak Kiselev zdůrazňuje, tyhle reaktory budou stát desítky miliard dolarů, kdežto jeho tritiové baterie jsou cenově dostupnou variantou, jak vyrobit energii na 12 let.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu