válkaČeskoslovenskoobjevy

Ukrajinský mladík se chtěl vyhnout vojně. Oženil se s 81letou stařenkou

Ukrajinský mladík se chtěl vyhnout vojně. Oženil se s 81letou stařenkou
Zdroj: metro.co.uk

Zvláštní způsob, jak se vyhnout povinné vojenské službě, vymyslel čtyřiadvacetiletý muž z Ukrajiny. Oženil se se zdravotně postiženou babičkou svého bratrance.

Simona Knotkova 4. října 2019

Na vojnu se většinou nechce nikomu, ale existují státy, kde je branná povinnost stále daná zákonem. Patří mezi ně také Ukrajina, která přikazuje vojenskou službu všem zdravým mužům od osmnácti do dvaceti šesti let. Výjimkou může být například situace, kdy je muž v manželském svazku se zdravotně postiženou osobou, o kterou se jako její opatrovník musí starat. A právě této výjimky se rozhodl využít Alexander Kondratjuk.

Čtyřiadvacetiletý muž se za jednaosmdesátiletou Zinajdu Illarionovnu, babičku svého bratrance, měl oženit ve vesnici Bajkovka nedaleko Vinnycje. O případu informovala už na začátku loňského roku ukrajinská média. Na jejich základě podala armáda stížnost na státní zastupitelství. Podle přezkoumání však k žádnému trestnému činu nedošlo.

„Kondratjuk doložil dokumenty o pravosti manželství a opatrovnictví zdravotně postižené ženy. Prokázal rovněž, že se svou ženou sdílí stejnou domácnost. Jedná se tedy o naprosto legitimní svazek a na výjimku z vojenské služby má muž právo,“ sdělil Alexandr Daniljuk z komisariátu ve Vinnycje.

Jiné mínění mají o celé situaci sousedé Zinajdy. Podle jejich výpovědí s ní Alexander nejenom nežije v jedné domácnosti, ale ani ji nechodí navštěvovat. Jedinou společnost dělají staré ženě čas od času její sestry se synovci a vnuci. Sama Illarionovna tvrdí, že svého o padesát sedm let mladšího muže vidí každý den a funguje jako dobrý manžel. Kondratjuk se poté nechal slyšet, že se z jeho strany nejedná o vypočítavost a k ženě chová silné city.

Podle právníka Romana Korčenjuka by případ mohl být opět prozkoumán, kdyby byli jako svědkové předvoláni sousedi. „Pokud bude prokázáno, že sňatek není platný a neexistuje žádná společná domácnost, může být povolán do služby,“ tvrdí. Zdá se ovšem, že autority se už nehodlají kauzou zabývat a považují ji za vyřešenou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu