válkaČeskoslovenskoobjevy

Ukrajinský důchodce proměnil socialistickou bytovku v barokní zámek

Ukrajinský důchodce proměnil socialistickou bytovku v barokní zámek
Zdroj: odditycentral.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Vladimír Čajka z Kyjeva se v důchodu rozhodně nenudí. Posledních 15 let tráví tím, že se snaží proměnit bytový dům z komunistické éry v něco, co by připomínalo francouzské zámky ze 17. a 18. století.

Yvonne Pokorná 25. listopadu 2016

Čajka novinářům prozradil, že byl odjakživa fascinován barokními a rokokovými interiéry paláců a zámků. Mnoho let pracoval na stavbách a opravoval různé budovy, takže měl potřebné dovednosti a zkušenosti k tomu, aby se do tak náročného projektu pustil. Co mu však scházelo, byl čas. Jenže po nehodě, kdy se dostal do stavu klinické smrti, byl nucen odejít do důchodu, a najednou měl volného času habaděj. S dekorativním stylem francouzských zámků ze 17. století byl dobře obeznámen, navíc v té době byl stavební materiál poměrně levný, takže se rozhodl si konečně splnit svůj sen.

Není pochyb o tom, že styl, který si zvolil, je nepoměrně složitější a pracnější než minimalismus, s jakým si většina lidí dnes zařizuje své byty a domy. Vladimír si navíc dal záležet na každém zdobném detailu. Strop v prvním patře předělával čtyřikrát, než byl s výsledkem spokojený. Od sádrových odlitků a pozlacené výzdoby až po fotokopie aristokratických portrétů to teď u něj doma vypadá opravdu jak na nějakém francouzském zámku.

Čajka přiznává, že předělávání bytu bylo pro něj svým způsobem terapií – pomohlo mu vyčistit si mysl od osobních problémů. Navíc pozitivní reakce sousedů mu byly povzbuzením, aby v práci pokračoval. Bohužel drastické zvýšení cen omítek, dekorativních nátěrů a jiných materiálů mu znemožnily projekt dokončit; podařilo se mu takto renovovat pouze tři patra.

I tak se stal díky tomu v Kyjevě známým. Lidé jeho dům navštěvují, jako by to byl nějaký zámek, a novomanželé si tam pořizují svá svatební fota.

Další články

Zavří­t reklamu