válkaČeskoslovenskoobjevy

Ukrajinské město vykopává stovky hrobů. Připravuje se na nejhorší

Ukrajinské město vykopává stovky hrobů. Připravuje se na nejhorší
Zdroj: odditycentral.com

V různých zemích mají na neukázněné občany v době pandemie různé metody. V ukrajinském městě Dnipro jim kupříkladu názorně předvádí, kde mohou skončit, pokud nebudou dodržovat sociální izolaci.

Simona Knotkova 10. dubna 2020

„Připravujeme se na nejhorší. Ne čtyři sta, ale šest set hrobů bylo vykopáno na městských hřbitovech pro oběti koronaviru. Pro skladování těl jsme zakoupili tisícovku pevných plastových pytlů,“ oznámil veřejnosti starosta ukrajinského města Dnipro Borys Filatov na svém Facebooku.

Těmito slovy a přiloženými snímky čerstvě vykopaných hrobů rozvířil mezi občany strach. Zatímco jedni ho obviňují ze zbytečného přidávání na panice, jiní jeho přístup ale naopak chválí. Jedná se totiž o účinný psychologický trik, jak přimět některé jedince, aby dodržovali pravidla sociální izolace a hygieny.

Sám Filatov se proti kritice brání tvrzením, že se jedná o čistě pragmatický krok, který nemá obyvatele Dnipra děsit. „Není to panika, ale logistika. Nedej Bože, abychom potřebovali ještě více hrobů a pytlů,“ řekl o svém rozhodnutí.

Jeho mluvčí Julia Vitvitska do médií upřesnila, že bylo zatím vykopáno přesně šest set patnáct hrobů a nakoupeno o tisíc pytlů navíc.

Starosta dále vydal instrukce k pitvě a pohřbívání mrtvých. U lidí, u kterých bude jako příčina smrti uveden koronavirus, pitva prováděna nebude. Všichni mrtví bez výjimky budou poté pochováni v rakvi. Zajímavostí je, že ve městě samotném na nemoc způsobenou koronavirem SARS-CoV-2 dosud nikdo nezemřel. Infekce byla prokázána u třinácti občanů.

V celé Ukrajině bylo k 9. dubnu 1892 potvrzených případů nákazy. S nemocí zemřelo 57 lidí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu