válkaČeskoslovenskoobjevy

Ukrajinské město Pripjať vypadá opravdu jak po výbuchu! Už skoro 30 let tam nikdo nežije

Ukrajinské město Pripjať vypadá opravdu jak po výbuchu! Už skoro 30 let tam nikdo nežije
Zdroj: Internet

Je jedna hodina ráno a 50 tisíc obyvatel města Pripjať zrovna spí, když ve tři kilometry vzdálené jaderné elektrárně Černobylu právě exploduje reaktor číslo 4. Ani ne za 40 hodin budou muset všichni opustit své domovy, do kterých se už nikdy nevrátí nazpět. Z ukrajinského města, kdysi tak tepajícího životem, se stane mrtvá, opuštěná zóna, kde je nebezpečné se delší čas zdržovat.

Markéta Oderská 9. září 2014
Pripjať náměstí

Pripjať náměstí

Město Pripjať se stavělo od roku 1970 a přezdívalo se mu „město mladých“ pro nízký věkový průměr obyvatelstva, zaměstnaného převážně v jaderné elektrárně Černobyl. V době havárie v roce 1986 tam žilo téměř 50 000 lidí. Nyní bývá Pripjati přezdíváno „město duchů“.

Krytý bazén

Krytý bazén

Během desetidenního požáru černobylské elektrárny se do ovzduší uvolnilo bezprecedentní množství radiokativních látek, údajně 90 krát víc než z atomové bomby shozené na japonské město Hirošimu. Podle IAEA šlo o nejhorší jadernou katastrofu v historii lidstva. Zasáhla životy a zdraví hlavně těch, co žili nejblíže elektrárny, tedy i lidí v Priprijati.

Dětské postýlky v nemocnici

Dětské postýlky v nemocnici

Na mnoha místech tam dnes najdeme zřetelné známky jejich ukvapeného odchodu obyvatel: po podlahách se dodnes válí věci, tak jak je lidé tenkrát ve spěchu upustili: hračky, knihy, fotky, léky, plynové masky, rozházený nábytek… Další zkázu městu přivodily nájezdy rabujících vandalů.

Panenka a zapomenutá dětská botička

Panenka a zapomenutá dětská botička

Smutný pohled skýtají zvláště nemocnice a školní budovy. V dětských postýlkách odpočívají jen cáry matrací a na zemi smutně leží zaprášené panenky, s nimiž si už roky nikdo nehrál. Všude to tu vypadá skutečně jak po výbuchu!

Hromady plynových masek

Hromady plynových masek

Operační sál

Operační sál

Mrtvolné ticho vládne také v dětském zábavním parku, jenž měl být k radosti dětí otevřen čtyři dny po jaderné havárii. Kvůli ní a následné evakuaci už k tomu ale nedošlo. Obrovské ruské kolo, houpačky, kolotoče a autodráha tam teď jen nehybně stojí a reziví.

Dětský lunapark

Dětský lunapark

Město zarůstává lesem a domy, od roku 1986 neobydlené, se pomalu, ale jistě bortí. Nikdo v nich nežije, nikdo se o ně nestará. Jen tráva tu vegetuje a prodírá se skrze praskliny dříve tak rušných cest.

Zaprášený klavír v kulturním středisku

Zaprášený klavír v kulturním středisku

Odborníci dávají Pripjati posledních deset let života. Pak podle nich bude pochována pod troskami odstřelených budov.

Tělocvična s vytrhanými trámy v podlaze

Tělocvična s vytrhanými trámy v podlaze

Stejně jako nedaleký Černobyl, je i město Pripjať cílem takzvané nukleární turistiky. Návštěvníky to podivně táhne na místa katastrof, kde žijí už jen duchové.

Sídliště, kde nikdo nebydlí

Sídliště, kde nikdo nebydlí

Jak navštívit město duchů Pripjať a černobylskou elektrárnu

Vypravit se do Zóny je sice možné, ale ne tak jednoduché. Je zapotřebí splňovat určité podmínky a zajistit si povolení a průvodce. Podmínkami k získání povolení je dosažení 18 let věku a potvrzení od praktického lékaře (v angličtině) o tom, že vám ze zdravotního hlediska neškodí ionizační záření (toto potvrzení obvykle nedostanou např. těhotné ženy nebo nemocní trpící poruchou krvetvorby). Průvodce vám obvykle zajistí organizace, přes kterou vyřizujete povolení vstupu do Zóny. Další informace naleznete na těchto stránkách www.pripyat.eu

Plyšák na houpačce

Plyšák na houpačce

Další články

Zavří­t reklamu