válkaČeskoslovenskoobjevy

Ukradená helma se stříbrnou maskou se po 20 letech vrací do muzea

Ukradená helma se stříbrnou maskou se po 20 letech vrací do muzea
Zdroj: archaeologyinbulgaria.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Vzácná helma thráckého aristokrata se stříbrnou maskou, kterou v roce 1995 uloupili neznámí lupiči, se vrací do Muzea archeologie v bulharském Plovdivu. Oznámil to úřad generálního prokurátora v Bulharsku.

Irena Gruberová 20. dubna 2015

Helma z doby kolem 1. století našeho letopočtu byla objevena v roce 1905 v pohřební mohyle ve čtvrti Kamenica v bulharském Plovdivu. Je vyrobena ze železa, ozdobena stříbrným vavřínovým věncem a opatřena maskou na zakrytí obličeje a uší, vytepanou z tenkých plátů stříbra. Masky tohoto typu se nosily při různých oslavách a slavnostních průvodech.

Zhotovena byla ve starověkém Římu, ale patřila thráckému aristokratu, v jehož hrobě byla nalezena. Ten žil před 2 tisíci lety v Plovdivu (dříve Philipopolis), který byl tehdy metropolí Thrákie, ovládané Římany.

Železná helma se stříbrnou maskou z 1. století (detail)

Železná helma se stříbrnou maskou z 1. století (detail)

Maska má hodnotu 2 milionů eur (v přepočtu téměř 55 milionů Kč), mimo jiné i proto, že je pouze jednou ze tří masek tohoto druhu na světě. Přesně před dvaceti lety byla ukradena během ozbrojené loupeže v plovdivském Muzeu archeologie. Dva ozbrojení muži tehdy násilím vnikli do muzea, ohrožovali personál střelbou a jednoho zaměstnance ochranky dokonce zranili. Stříbrná helma s maskou byla jediným muzejním exponátem, který lupiči tenkrát ukradli. Na dvacet let zmizela beze stopy, proslýchalo se jen, že skončila ve sbírce jednoho sběratele starožitností ze Švýcarska.

Úřad prokurátora zatím neprozradil, kde přesně byl tento nesmírně vzácný artefakt objeven, pouze naznačil, že helmu vypátrala bulharská Národní bezpečnostní agentura v rámci vyšetřování nelegálního obchodování s archeologickými artefakty. V této souvislosti bulharská prokuratura stíhá čtyři členy organizovaného gangu.

Nejstarobylejší část Plovdivu – kopec Nebet Tepe

Nejstarobylejší část Plovdivu – kopec Nebet Tepe

Ilegální vykopávky a obchod se starověkými památkami jsou v Bulharsku na denním pořádku od pádu komunismu v roce 1989. Podle některých odhadů jde o druhé nejvýnosnější aktivity bulharské mafie hned po obchodu s drogami. Roční obrat se odhaduje zhruba na 260 milionů eur (v přepočtu více než 7 miliard Kč). Do černého obchodu s památkami jsou zapojeny desítky tisíc lidí hlavně z ekonomických slabých vrstev.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu