válkaČeskoslovenskoobjevy

Uganďanka porodila 44 dětí. Manžel ji opustil a stará se o ně sama

Uganďanka porodila 44 dětí. Manžel ji opustil a stará se o ně sama
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Šest dvojčat, čtyři trojčata a pět čtyřčat - s takovým skóre se může chlubit čtyřicetiletá Mariam Nabatanzi z ugandské vesnice Kasawo. Za nebývale vysokým počtem dětí stojí genetická porucha.

Simona Knotkova 10. listopadu 2019

Porod prožila sice „jenom“ patnáctkrát, dětí se jí ale narodilo čtyřicet čtyři. Třicet osm z nich přežilo do dnešních dnů. Své první dítě Mariam Nabatanzi porodila v pouhých třinácti, rok poté, co byla donucena se provdat za čtyřicetiletého muže. „Už v raném věku jsem musela řešit povinnosti dospělých. Myslím, že od té doby, co jsme se narodila, jsem nikdy nezažila skutečnou radost,“ vypráví Nabatanzi.

Ji samotnou v dětství opustila vlastní matka. Ta nevlastní zabila pět jejích starších bratrů tím, že jim do jídla přimíchala sklo. Mariam přežila jen díky tomu, že zrovna nebyla doma. „Bylo mi tehdy sedm, byla jsem příliš malá na to, abych chápala, co se stalo. Všechno jsem se pak dozvěděla od příbuzných.“

Její neobvyklou plodnost způsobily nadprůměrně velké vaječníky, kvůli kterým nemohla brát antikoncepci. Teprve po poslední sadě dvojčat, z nichž jedno zemřelo, se lékaři rozhodli provést zákrok proti dalšímu otěhotnění. V té době šestatřicetiletou Nabatanzi opustil muž.

I když se situace mohla zdát na první pohled neúnosná, ženě nezbývalo nic jiného než se přizpůsobit. Na děti, žijící ve čtyřech domcích, se snaží vydělávat kde se dá, od sbírání starého železa přes prodávání bylinných přípravků až po stříhání vlasů. Denně jim vaří dvacet čtyři kilo kukuřičné kaše, kterou jen výjimečně doplňuje ryba či jiné maso. S domácností jí pomáhají také starší děti, hlavně třiadvacetiletý Ivan.

„Máma je přetížená prací, snažíme se jí pomáhat, jak můžeme, třeba s vařením a praním, ale veškeré břemeno stejně pořád leží na ní. Soucítím s ní,“ říká mladý muž.

Zatímco Ivan se kvůli svým sourozencům vzdal vzdělání, žena trvá na tom, aby její děti do školy chodily. Uvědomuje si, jak moc je pro člověka z chudé africké vesnice vzdělání důležité. „Snažím se je obecně vzdělávat. Chci, aby chodili do školy. Ať jim klidně chybí všechno jiné, ale do školy chodit musí.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu