válkaČeskoslovenskoobjevy

Ufologové slaví, projekt Blue Book byl odtajněn a visí na webu

+ 1 fotka+ 2 fotky

Mikrofilmy z let 1947 až 1969 zaznamenávající případy UFO jsou nyní volně k dispozici na internetu. Americká vláda odtajnila slavný projekt Blue Book, který měl za cíl shromáždit a objasnit všechny případy UFO. Jenže 700 jich stále čeká na vyřešení.

Tomáš Chalupa 19. ledna 2015

V roce 1948 bylo hlášeno opravdu velké množství pozorování UFO. Americká vláda to považovala za důsledek celonárodní paranoie a také strachu ze Sovětského svazu. Přesto vláda spustila projekt Blue Book, který měl vyhodnotit bezpečnostní rizika UFO a především se je snažit vysvětlit. Bylo shromážděno 12 618 případů sahajících od roku 1947 až do ukončení projektu v roce 1969. Drtivá většina z nich se skutečně dala objasnit. Nejčastěji šlo o mraky, přírodní úkazy, meteorologické balony, letadla, atd. Jenže 700 případů se objasnit nepodařilo, což je sice jen nějakých 6 procent, ale stále je to dost materiálu pro nejrůznější badatele z řad veřejnosti.

„Je tady stále hodně práce pro amatérské vyšetřovatele, aby nalezli vlastní vysvětlení pro případy, které se nepodařilo objasnit,“ řekl Nigel Watson, autor knihy Manuál vyšetřování UFO. Podle něj je v databází případů, které může nyní veřejnost zkoumat, i slavné pozorování Kennetha Arnolda, které dalo vzniknout termínu létající talíř. Arnold 24. června 1947 viděl devět UFO letících v diagonální formaci. „Arnold tehdy uvedl, že letěly rychlostí 1000 mil v hodině. Řekl, že letěly stejným stylem, jako když skáče talíř po vodě. A odtud vznikl termín létající talíř. Nebylo to kvůli tvaru, ale kvůli způsobu pohybu,“ vysvětlil Watson.

Projekt Blue Book čelil za dobu své existence četné kritice. Kongres obvinil jeho pracovníky, že zatajují důkazy, prošetřovala je i CIA. Odborníci zase upozorňovali, že tým nepracuje vědecky a i někteří představitelé Blue Book si mysleli, že by bylo nejlepší celý projekt ukončit. To se stalo v roce 1969 po konečné zprávě, která konstatovala, že UFO nepředstavuje žádnou hrozbu pro národní bezpečnosti USA a nevyplatí se tento jev jakkoliv dále zkoumat. O tom, co všechno se tehdy objevilo v aktech projektu, se nyní může každý přesvědčit sám na tomto odkaze: http://projectbluebook.theblackvault.com/

Další články

Zavří­t reklamu