válkaČeskoslovenskoobjevy

UFO za časů renesance? Obraz Madony obsahuje i tajemný létající objekt

UFO za časů renesance? Obraz Madony obsahuje i tajemný létající objekt
Zdroj: historicmysteries.com

Snažil se nám autor obrazu "Madona a svatý Giovannino" předat zprávu o UFO? Vyobrazený létající objekt vzbuzuje živé debaty nejenom u ufologů.

Simona Knotkova 17. dubna 2018

Panna Marie se modlí, u nohou má Ježíška a svatého Jana. V pravém horním rohu za ní vidíme na obloze létající objekt, ze kterého vystřelují paprsky. Zdola na něho hledí pastýř a jeho pes. Takový výjev nabízí obraz z 15. století. Dodnes přitom není jasné, kdo přesně je jeho autorem.

Nejčastěji se autorství přisuzuje Domenicovi Ghirlandaiovi, florentskému umělci, u něhož se mimo jiné učil Michelangelo Buonarroti. Jiné zdroje mluví ale také o Jacopu del Sellaiovi či Sebastianovi Mainardimu, nevlastním bratrovi Ghirlandaioa.

Ať už za obrazem ale stojí kdokoliv, opravdu zobrazuje UFO? Podle některých teorií se možná jedná pouze o vyobrazení anděla. V Evangeliu podle Lukáše se píše: „Nedaleko Betléma pásli pastýři ovce. V noci se střídali v hlídkách u svých stád. Najednou se před nimi objevil anděl a celá krajina se rozzářila odleskem Boží slávy. Velice se ho ulekli.“ (2:8-9)

I několik dalších renesančních maleb podobnou scénu vyobrazuje. Jako příklad můžeme jmenovat zrození Ježíše v podání severoitalského malíře Vincenza Foppa (viz galerie). Ve dvojici jeho obrazů vidíme pastýře, kteří pozorují zjevení anděla.

Zatímco na Foppových vyobrazeních je anděl dobře rozpoznatelný, má křídla a z oblaků posílá na zem paprsky, „Madona a svatý Giovannino“ v tomto ohledu vzbuzuje pochybnosti. Namalovaný objekt vůbec nevypadá jako mýtická postava a skutečně spíše připomíná létající talíř. Pokud se nejedná o alternativní zobrazení biblické scény, je tedy možné, že tvůrce namaloval UFO? Nebyl by to ostatně první renesanční obraz, který tajemný neidentifikovatelný létající objekt zobrazuje.

Zájemci kresbu naleznou ve florentském paláci Vecchio, kde je součástí kolekce Loeser Bequest. Jedná se o část sbírky Američana Charlese Alexandera Loesera, který ji před svou smrtí v roce 1928 odkázal právě italskému muzeu.

Další články

Zavří­t reklamu