Poslední snímek výpravy jen několik hodin před smrtí | zdroj: internet


Tajemná síla zmasakrovala horolezeckou výpravu. Muži a jedna žena v hrůze rozřezali stany a polonazí běželi do mrazu...

TÉMATA: příroda | katastrofy | tajemná místa

Nevysvětlitelná záhada, jaká nemá v historii obdoby. Skupina zkušených lyžařů a cestovatelů skončila rozeseta kolem svého tábora s nepochopitelnými zraněními, bez vybavení a oblečení a se stopami radiace. Vydali se, kam neměli? Jejich život skončil nevysvětlitelnou děsivou událostí u Hory mrtvých v lednu 1959.

user-avatar

Tomáš Chalupa

31. 08. 2014 | 09:12

Kdo mohl něco takového udělat, ptali se členové pátrací výpravy, která po Djatlovově expedici pátrala. Hororový výjev zacloumal i těmi nejotrlejšími. Například tělo Ludmily Dubninové našli bez ukousnutého jazyka a s přeraženými šesti žebry oblečenou jen v podvlékačkách, Slobodin nemá boty, zato osmnácticentimetrovou frakturu lebky, Semon Zolotarov má přeražených pět žeber a chybí oči. O jeho zranění říká lékařská zpráva toto: Je možné je přirovnat jen k zraněním způsobeným nárazem auta.

Djatlovova výprava

Co to bylo, co vyhnalo v mrazivé noci, kdy byla venku teplota kolem -18 stupňů Celsia, všechny ze stanů vstříc jasné smrti? Bylo jasné, že prchali v panice, někteří lezli na strom, aby viděli zpět na tábor, další se snažili rozdělat oheň, ale především rychle umírali na podchlazení. A na strašlivá zranění. Žádné známky boje ani cizí přítomnosti nebyly nikde objeveny. Někteří členové výpravy dokonce odhodili část oblečení. Šílené, nepochopitelné.

Nález těla

Vyšetřování případu sledoval sám Nikita Chruščov, ale když dostal výslednou zprávu na stůl, nařídil vyšetřování okamžitě ukončit. Oficiální zdůvodnění je, že zkázu celé skupiny způsobily neznámé síly. Jinými slovy, vyšetřovatelé prostě nevědí, nepřišli na nic.

Nález stanů

A hned se vyrojila celá řada teorií. Nad místem byly prý meteorologickou službou spatřeny neznámé svítící koule. Podle jiných zde došlo k testu nových ruských zbraní, na což měly ukazovat zvýšené hodnoty radiace na tělech mrtvých. Velké podezření padlo také na místní kmen Mansi. Jenže ti sami horu pojmenovali Hora mrtvých, protože zde podle jejich vyprávění zemřelo devět členů kmene. Sami se místa obávali, navíc nic z tábora nezmizelo. Lavina, nebo nebezpečí laviny? To mohlo vyhnat lidi ze stanů, ale není jasné, proč se do nich nevrátili, když viděli, že k žádné lavině nedochází. Na jednom papírku nalezeném v táboře stálo: Od teď víme, že sněžní muži existují. Zahubil snad výpravu Yetti? Hlavní vyšetřovatel Ivanov do své smrti tvrdil, že podle něj za zkázou členů výpravy stojí UFO. Dohadů s postupijícím časem spíše přibývá.

Pomník výpravě

Nejnovější teorie říká, že na vině mohl být přírodní fenomén infrazvuku, který velmi výjimečně vzniká v horninách a má naprosto devastující účinek na lidskou psychiku. Vyvolává nekontrolovatelný strach a halucinace, poškozuje také lidské orgány. Podobné stavy tam prý už někteří zažili, našly se v minulosti i dvě polonahá zmrzlá těla. Jenže tento jev je natolik vzácný, že jej prakticky nelze zkoumat a teorii tak ověřit. 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

31. 08. 2014 | 09:12

Zavří­t reklamu