válkaČeskoslovenskoobjevy

Údolí ledvin: v nepálské vesnici už téměř každý prodal svoji ledvinu

Údolí ledvin: v nepálské vesnici už téměř každý prodal svoji ledvinu
Zdroj: www.nepalipatra.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Malé vesnici Hokse v Nepálu se přezdívá Údolí ledvin. Prakticky všichni její obyvatelé byli donuceni prodat svoji ledvinu obchodníkům s lidskými orgány, aby si mohli koupit kus pozemku, postavit na něm dům a uživit své rodiny. Kvůli nedávnému zemětřesení bude zřejmě počet těch, kteří půjdou pod kudlu, v Nepálu přibývat.

Markéta Oderská 21. srpna 2015

Obchodníci s orgány pravidelně vesnici Hokse a její okolí navštěvují a přesvědčují místní lidi, strádající nedostatkem peněz, aby prodali jednu svoji ledvinu. Na prosté a naivní venkovany zkouší nejrůznější triky, jak je dostat do jižní Indie na operační stoly. Tvrdí, že k životu jim bohatě postačí jen jedna ledvina, nebo že jim dokonce znovu doroste.

„Deset let tito lidé přicházejí do vesnice a přesvědčují nás, ale já vždycky řekla ne,“ svěřuje se jedna z obyvatelek­ vesnice, matka čtyř dětí jménem Geetha. Jak se však její rodina rozrůstala, bylo jim v domě rodičů už dost těsno. „Vždycky jsem chtěla mít vlastní dům a kousek země, a jak dětí přibývalo, tak jsem to opravdu potřebovala,“ vysvětluje, proč naléhání své švagrové, která se obchodem s ledvinami živila, nakonec podlehla. Odjela s ní do Indie a podstoupila operaci, která trvala jen půl hodiny a za kterou utržila 200 tisíc nepálských rupií. Po návratu do Nepálu si za ně koupila vysněný dům i kus pozemku.

Kvůli nedávnému zemětřesení bude čím dál více Nepálců prodávat své ledviny.

Kvůli nedávnému zemětřesení bude čím dál více Nepálců prodávat své ledviny.

Bohužel však dům, za nějž zaplatila svojí ledvinou, zničilo ničivé zemětřesení, které se letos v dubnu přehnalo Nepálem. Mnoho vesničanů přišlo o střechu nad hlavou a svůj zármutek začalo utápět v alkoholu. Za těchto okolností obchod s orgány nyní jen kvete a z Nepálu dělá svého druhu ledvinovou banku. Ačkoli vláda od roku 2007 prodej ledvin zakázala, odhaduje se, že každoročně proběhne na černém trhu 10 tisíc operací a prodá se 7 tisíc ledvin. Je to výnosný byznys – ročně generuje zisk až ve výši 650 milionů dolarů.

Únosy a vraždy

Ne každý překupník si vystačí se slovním přesvědčováním, někteří volí i násilné praktiky – nebohé venkovany unášejí a pak je nutí, aby šli pod kudlu, anebo je lstí přesvědčí, že musí do nemocnice na nějaké vyšetření a tam se jim pak bez jejich vědomí a souhlasu odebere ledvina. Někteří chudáci byli kvůli ledvinám dokonce i úkladně zavražděni. Cílem překupníků se bohužel stávají i děti, zejména ty z chudých rodin nebo se zdravotním postižením. V květnu 2013 osmiletá školačka Gurkiren Kaur Loyal zemřela na indické klinice a její rodina je od té doby přesvědčena, že ji tam lékaři zabili pod záminkou zmocnit se jejích orgánů.

I takto může vypadat jizva po operaci.

I takto může vypadat jizva po operaci.

Kenama Tamanga do Indie vylákal jeho vlastní švagr pod záminkou získání lepší práce. „Místo toho mě dovedl do nemocnice, kde mi řekli, že mi vezmou ledvinu,“ řekl loni pro reportéra magazínu Time. Něco podobného se přihodilo Ganeshovi Bahadurovi Damaiovi. I on cestoval do Indie za lepší prací, ale místo toho jej skupina cizinců v Bangalore opila a probudil se až v nemocnici. „Dali mi injekci, která mě na 24 hodin uspala,“ vypravuje. „Když jsem přišel k vědomí, ležel jsem v nemocniční posteli a byl už bez ledviny.“ Dostal pak vyplaceno 150 dolarů, za které si koupil malý pozemek.

Ztráta zdraví i cti

Odoperované orgány jsou prodávány bohaté klientele někdy až za šestinásobnou cenu, než kolik jejich dárci za jejich odběr dostali zaplaceno. Ten, kdo se o svoji ledvinu nechá připravit, však riskuje nejen své zdraví, ale i pověst. Nepálská společnost se totiž na ty, kteří svou ledvinu smění za peníze, dívá s neskrýváným opovržením. Lidé si na ně ukazují s prstem a straní se jim. „Dokonce jejich děti jsou za to diskriminování ve škole,“ říká právník Krišna Pyari Nakarmi. „To pak vede k pití alkoholu, protože jsou z toho frustrovaní a nešťastní,“ dodává.

Další články

Zavří­t reklamu