válkaČeskoslovenskoobjevy

Udělal z nich pitomce. Setkání s Muhammadem Alim Beatles později litovali

Udělal z nich pitomce. Setkání s Muhammadem Alim Beatles později litovali
Zdroj: vintag.es
+ 4 fotky+ 5 fotek

V únoru 1964 The Beatles dorazili poprvé do Ameriky. Kromě šňůry koncertů se objevili například v show Eda Sullivana, která se tehdy stala nejsledovanějším pořadem v historii. Po jejím natáčení na Floridě vyjádřili muzikanti přání, že by se rádi setkali se světovým šampiónem v těžké váze, boxerem Sonnym Listonem.

Simona Knotkova 21. června 2018

Liston jejich požadavek bohužel odmítl. Nazval je flákači a bábovkami a o Ringovi se kupříkladu nechal slyšet, že „i jeho pes hraje na bubny líp než on“. Beatles se tedy museli rozhodnout pro alternativu. Náhražkou za prostořekého boxera se měl stát dvaadvacetiletý Cassius Clay, světu později známý jako Muhammad Ali.

Brouci ho navštívili během tréninku v tělocvičně na Fifth Street. Clay byl od prvního momentu ke skupině přátelský a nešetřil superlativy na její adresu. Neodpustil si také několik humorných hlášek. Třeba když Paula McCartneyho označil za nejpěknějšího člena sestavy, ale ne tolik pěkného, jako je on. Uvolněná atmosféra v ringu se však rázem proměnila, když došlo na focení.

Clay možná krátce před ním kapelu vynášel až do nebes, ale před objektivy fotografů nenechával nikoho na pochybách, kdo je skutečným králem. Muzikantům rozdával pokyny, co mají na fotkách dělat, a nešetřil je až ponižujícími poznámkami, na které Brouci sice odpovídali úsměvy, ale jasně šlo vidět, že jsou v rozpacích. „Nejste tak pitomí, jak vypadáte,“ utrousil k nim. „To ne, ale ty jo,“ nenechal si nic líbit Lennon.

Svět jim možná ležel u nohou, ale v ringu to s Clayem prohráli na celé čáře

Svět jim možná ležel u nohou, ale v ringu to s Clayem prohráli na celé čáře

Perličkou večera bylo, když překvapeného Ringa vyhodil do vzduchu a pak ho chytil. Na konec jejich setkání prý také Claye chytla umělecká múza a na rozloučenou jim zarecitoval: „When Liston reads about the Beatles visiting me, he’ll get so mad I’ll knock him out in three!“ (Až se Liston dozví, že mě Beatles navštívili, tolik ho to naštve, že ho sejmu už ve třetím kole!) Sportovec tak odkazoval na nadcházející společné utkání.

Třebaže výsledné fotografie ze setkání jsou povedené a zdá se, jako by si jejich pořizování všichni aktéři užívali, Brouci byli naštvaní. Byli přesvědčení, že z nich boxer udělal blázny, a se skupinovým fotografem Harrym Bensonem poté několik dní nemluvili.

„Očekávali, že se sejdou s hloupým boxerem, a místo toho je čekal Clay. Po jejich setkání byli omráčení. Bylo to poprvé, co někdo jiný ovládl show,“ vyprávěl později Benson.

(Ne)povedené snímky si prohlédněte v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu