válkaČeskoslovenskoobjevy

Účastníci experimentu zažili po užití halucinogenu prožitek blízké smrti

Účastníci experimentu zažili po užití halucinogenu prožitek blízké smrti
Zdroj: newsweek.com

Co se děje bezprostředně po smrti? To se pokoušeli zjistit výzkumníci z Královské univerzity v Londýně. Použili k tomu silný halucinogen, jehož účinky bývají srovnávány právě se zážitky jedinců, kteří mají za sebou prožitek blízké smrti.

Simona Knotkova 2. října 2018

Drogový experiment podstoupila třináctka dobrovolníků. Každý z účastníků byl umístěn do tmavé místnosti, kde mu za zvuků ambientní hudby byly zavázány oči a do žil mu byl vpuštěn dimethyltryptamin (DMT).

Silný halucinogen, který produkují rostliny, se ve stopovém množství přirozeně nachází i v lidském těle. Jeho uživatelé popisovali stavy, které jsou srovnatelné se stavy lidí s prožitkem blízké smrti. Podobně se vyjadřovali také dobrovolníci experimentu vedeného Christopherem Timmermannem z Královské univerzity v Londýně.

Dle svých výpovědí cítili, jak se jejich duše po užití drogy odděluje od tělesné schránky a vnímali vlnu tepla a vibrace. Někteří z nich se dostali do kontaktu s neznámými entitami. I když se prožitky jednotlivých účastníků pokusu lišily ve svých detailech, jedno měly společné – jen stěží se daly vysvětlit slovy. Své zážitky popsala blíže dobrovolnice, která je uváděná pod smyšleným jménem Anna. Poté, co na ni halucinogen začal působit, uviděla před sebou tunel. Po jeho projití se objevila v prostoru, který nazvala „kosmickou polévkou“.

„Moc si toho nepamatuju, ale jeden z obrazů, který mi utkvěl v paměti, jsou obracející se knihy a oddalující se duhy. Cítila jsem, jak neviditelná bytost zvedá mou hlavu a říká mi, ať dávám pozor. ‚Jsi tady, abys něco zjistila.‘ Na stranu druhou jsem ale zároveň cítila, jak jsem odpojená od svého těla. Byl to divný paradox.“

Žena už v minulosti požila halucinogenní drogy, ale prožitek žádné z nich se nedal srovnat s dvacetiminutovým stavem způsobeným DMT. „Představte si snění, věci se před vámi mění a běžné zákony fyziky neplatí. Procházela jsem se ve svém vědomí jako v lucidním snu. Jednou jsem narazila na opuštěnou dívku, která seděla v chladném šedivém prostoru. V tom momentě jsem si uvědomila, jak důležitý je soucit, láska a empatie. Jako by mi někdo ukázal, jak je vše propojené a že je přede mnou ještě spousta lekcí, které se musím naučit.“

O podobných prožitcích mluví i lidé, kteří přežili svou smrt. Po návratu do života někteří z nich kompletně změnili svůj přístup a k ostatním lidem začali projevovat více soucitu a lásky.

Timmermann vysvětluje možnou teorii, proč droga vyvolává prožitek blízké smrti: „Protože naše tělo vyrábí DMT přirozeně, existují hypotézy, že v extrémních situacích, jako je například prožitek blízké smrti, se do našeho mozku uvolňuje velké množství této látky. To způsobuje popisované stavy.“

Celá studie vyšla letos v srpnu v akademickém žurnálu Frontiers in Psychology.

Další články

Zavří­t reklamu