Německý voják SS padlý v poslední bitvě války

Německý voják SS padlý v poslední bitvě války | zdroj: internet


U Slivic se válčilo ještě tři dny po válce, zoufalí Němci se chtěli probít k Američanům

TÉMATA: druhá světová válka

user-avatar

ExtraStory.cz

8. 05. 2015 | 09:45

Kapitulace byla podepsána, boje skončily, ale přesto jeden zoufalý esesácký generál a jeho vojska odmítali složit zbraně. Chtěli k Američanům, do bezpečí. Jenže ti už o žádné německé zajatce nestáli a své linie jim uzavřeli. Zoufalí Němci se rozhodli bojovat.

Vojska SS generála Karla Friedricha von Pücklera se stahovala od Prahy na západ. Jejím cílem byly americké linie a kapitulace do rukou západních spojenců. Jenže když Pücklerova vojska dorazila u Příbrami k demarkační čáře, Němci zjistili, že je Američané nepustí. Dohoda byla jasná – všechny Němce z východu předávat do rukou Rusů a nikoho na západ nepouštět. Pückler se rozhodl k zoufalému kroku. Nařídil nevzdávat se, zaujmout obranné postavení a bojovat.

Jenže bojovat chtěli nejen Němci, ale i čeští partyzáni, také jednotky Vlasovců, situace byla krajně nepřehledná. Partyzáni sice několikrát zaútočili na Němce, ti ale projevili větší vojenské zkušenosti a partyzánům a odbojářům uštědřovali tvrdé údery. Navíc se začali brutálně mstít na místním obyvatelstvu. Američané měli hrůzy německých represí na očích, ale nemohli zasáhnout, vše se dělo uvnitř sovětského pásma, do kterého nesměli vkročit. A Sověti byli ještě daleko.

Pückler se snažil s Američany dohodnout, ukončit boje a kapitulovat do jejich rukou. Sověti se blížili a situace začínala být pro Němce kritická. Jenže Američané už měli ve své zóně obrovské množství zajatců a živit další zajaté vojáky už bylo nad jejich síly. Hlavním důvodem byl ale tlak Kremlu. Stalin chtěl, aby všichni vojáci bojující na východní frontě proti jeho jednotkám skončili v jeho zajateckých táborech. Zatímco Američané a Sověti se radili, co mají s Pücklerovými jednotkami zakopanými ve svém perimetru vlastně dělat, generál SS se rozhodl pro vlastní akci. Za americké linie se prostě probije, ať to stojí, co to stojí. Jeho vojska stála na linii Háje, Konětopy a Slivice. Odtud měl začít poslední útok wehrmachtu za pomoci děl, tanků a kulometů. Bylo 11. května a kapitulace už byla dávno podepsána. Boj však ještě neskončil.

Na Němce zaútočili partyzáni z brigády Smrt fašismu a byli opět s těžkými ztrátami odraženi. Německá bestie ještě rozhodně dokázala kousat. Jenže než mohli Němci přejít do útoku, objevili se Rusové. Na poradě bylo totiž definitivně rozhodnuto, že Sověti Němce zlikvidují a odzbrojí. Žádné další vyjednávání už nepřicházelo v úvahu.

Rusové útočili ze všech směrů na obranu Němců. Použili i těžké dělostřelectvo a slavné raketomety Kaťuša. Přesto obrana Němců odrazila několik útočných vln, než se začala hroutit. Pückler do poslední chvíle věřil, že Američané nechají jeho jednotky projít za své linie. Jenže tento jeho poslední kalkul nevyšel. Američané na jakékoliv další prosby nebo vyjednávání neslyšeli. Němci už neměli kam ustoupit ani sílu probít se přes americké linie, a tak Karl Friedrich von Pückler podepsal v Čimelicích kapitulaci. Bylo to 12. května. Asi šest tisíc fanatických esesáků se odmítlo vzdát a dál kladli odpor, než se přes ně převalila Rudá armáda. Pückler žádal Američany, aby vzali do zajetí alespoň jeho a jeho rodinu. Dobře věděl, co ho za masakry v Praze i jinde v ruských rukou čeká. Američané odmítli a zoufalý Pückler se chvíli na to v Čimelicích zastřelil.

V této poslední bitvě války padlo 2 300 Rusů a 1 120 Američanů. Němců padlo jen asi tisíc, ale dalších šest tisícovek mužů, kteří se vzdali Rusům, už nikdo nikdy neviděl. Zřejmě zemřeli daleko na Sibiři v zajateckých táborech. Boje ve Slivici a okolí připomíná dodnes památník na počest padlým Rusům i Američanům.      

user-avatar

ExtraStory.cz

8. 05. 2015 | 09:45

Zavří­t reklamu