Představa, jak by mohla exoplaneta Proxima Centauri b vypadat

Představa, jak by mohla exoplaneta Proxima Centauri b vypadat | zdroj: svethardware.cz


U nejbližší hvězdy byla nalezena druhá Země!

TÉMATA: planety | exoplanety | vesmír

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 08. 2016 | 12:30

Intenzivní hledání obyvatelných světů podobných naší Zemi mezi vzdálenými exoplanetami přineslo nečekaný úspěch. Exoplaneta Proxima Centauri je vzdálená od Země pouhých 4,2 světelných let, což ve vesmíru znamená, že je to takříkajíc za rohem.

Proxima Centauri b má hned několik shodných znaků s naší Zemí. Leží v obyvatelném pásmu, tedy v ideální vzdálenosti od své hvězdy. Je skoro stejně velká jak naše Země. Napak samotná hvězda Proxima Centauri je menší a chladnější než naše Slunce. Spadá do kategorie červených trpaslíků. Jeden oběh trvá pouhých 11 dní. Rotace Proximy Centauri b je synchronizovaná s hvězdou, takže je stále stejnou stranou přivrácená ke slunci, stejně jako náš Měsíc. 

Zatím nevíme mnoho dalších věcí. Například zda má planeta atmosféru, jestli je na ní voda nebo z čeho se přesně skládá. Na tyto otázky snad dostaneme časem odpověď, pokrok se očekává už v roce 2018, kdy odstartuje teleskop JWST, který bude moci tuto exoplanetu mnohem lépe zkoumat. Zatím nám tedy zbývají jen odhady a dohady. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 08. 2016 | 12:30

Zavří­t reklamu