válkaČeskoslovenskoobjevy

U pobřeží Cornwallu byl nalezen vrak bývalé pirátské lodi, na palubě měl granáty

Starobylé ruční granáty i kanony. To vše bylo nalezeno na palubě vraku lodi Schiedam u pobřeží anglického Cornwallu. Piráty zřejmě poslala ke dnu silná bouře.

Tomáš Chalupa 4. března 2019

Schiedam se potopil v roce 1684. Potápěči našli vrak pokrytý mořskou florou a prozkoumali jej. Na palubě našli nejméně dva exempláře dávných ručních granátů. Vzhledem k tomu, že oba ležely na dně 300 let, tak byly ve velmi špatném stavu a zřejmě by nikdo nepoznal, že jde o granáty. Odborníci ovšem poznali, že jde o granáty, a dokonce uvnitř našli střelný prach, byť samozřejmě už nefunkční.

Schiedam nebyl vždy pirátskou lodí. Byla to obchodní loď, kterou přepadli piráti, a začali se na ní sami plavit. Piráty pak zase z lodi vyhnalo britské královské námořnictvo, které z ní učinilo transportní plavidlo. To se pak potopilo v bouři u útesů Dollar Cove. Při své poslední plavbě vezl Schiedam z britských pevností v Maroku vojenský materiál na Britské ostrovy. Náklad tvořily i bedny s ručními granáty, což byla zbraň, kterou Britové s oblibou používali, a ve vojsku působili speciální granátníci vycvičení k jejich vrhání.

K vraku lodi se dostali potápěči ze soukromé společnosti Cornwall Maritime Archeology, která spolupracovala s místními úřady. Potápěč Mark Milburn uvedl, že na lodi bylo nalezeno celkem 11 děl, granáty, náboje do mušket a několik dalších předmětů, které bude nutné teprve identifikovat. Vyloveno na břeh ale zatím nebylo kromě dvou granátů prakticky nic. Kanony i další předměty jsou ve velmi špatném stavu. Společnost má povolení cokoliv vylovit na břeh, pokud bude hrozit jejich zničení. Oblast je totiž místem silných bouří, které mají na stav celého vraku negativní vliv. Stav Schiedamu tak musí být i nadále pečlivě monitorován.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu