válkaČeskoslovenskoobjevy

U nejtajemnějšího chrámu světa vykopali archeologové ze země podivuhodné sochy!

U nejtajemnějšího chrámu světa vykopali archeologové ze země podivuhodné sochy!
Zdroj: gizmodo.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Něco takového se přihodí jen ve filmech, konstatovali kambodžští archeologové, když v proslulém Angkorském archeologickém parku vykopali na začátku srpna dvě starobylé pískovcové sochy. Jedna z nich zřejmě strážila vchod do středověké nemocnice, zatímco druhá představovala léčivého Buddhu.

Yvonne Pokorná 9. září 2017

Archeologové a vykrádači památek již dlouhá léta prosévají hlínu u archeologického parku v kambodžském Angkoru a dnes už tam většinou nacházejí jen něco málo keramických střepů. Představte si tedy to překvapení, když archeologové našli 40 centimetrů pod zemí obrovskou a velmi dobře zachovalou sochu! Vážila téměř 200 kilogramů a na délku měřila 1,9 metrů. Vyrobena byla z pískovce a chyběly jí části rukou i nohou. Kdyby byla kompletní, mohla by na výšku měřit přes 2,1 metry.

Archeologové vykonávají náboženský ceremoniál, při kterém žádají ducha chránící archeologické naleziště, aby povolil přesun sochy.

Archeologové vykonávají náboženský ceremoniál, při kterém žádají ducha chránící archeologické naleziště, aby povolil přesun sochy.

Protože byla nalezena v blízkosti 800 let staré nemocnice, vědci se domnívají, že ztělesňovala symbolického strážce u jejího vchodu. Tato nemocnice je jednou ze 102 nemocnic, které ve 12. století nechal ve své říši postavit khmérský panovník Džajavarman VII. “Vláda Džajavarmana VII. byla vskutku pozoruhodná, co se týče sociálních programů,” upozornil Tan Boun Suy z úřadu Apsara. “Nemocnice sestávaly z dřevěných budov a kamenné kaple,” upřesnil.

Část sochy léčivého Buddhy

Část sochy léčivého Buddhy

V jedné z těchto kaplí nejspíš stávala druhá socha, na kterou archeologové narazili hned týden po svém prvním senzačním objevu. Jde o torzo sochy, která zřejmě představuje léčivého Buddhu. „Identifikovali jsme ho kvůli předmětu v dlani, jenž se podobná velmi malé pyramidě,“ uvedl Tan Boun Suy. „Díky tomuto objevu máme konečně důkaz, že buddhistická léčba byla vykonávána během panování Džajavarmana VII. pod požehnáním léčivého Buddhy,“ sdělil jeden z představitelů kambodžského zdravotnictví Rethy Chhem.

Za vlády králova nástupce, Džajavarmana VIII., však byly mnohé sochy Buddhy zničeny ve snaze obnovit bráhmanismus v zemi. Některé zbývající sochy byly uloupeny, ale několik z nich se podařilo ukrýt v zemi. Archeologové tak doufají, že časem objeví další z těchto zapomenutých klenotů historie.

Další články

Zavří­t reklamu