válkaČeskoslovenskoobjevy

U Miami hrozí jaderná katastrofa, varuje technik z místní elektrárny

U Miami hrozí jaderná katastrofa, varuje technik z místní elektrárny
Zdroj: yournewswire.com

Zatímco následky katastrofy ve Fukušimě byly hrozivé, stejný typ jaderné elektrárny, který je také poblíž Miami na Floridě, hrozí způsobit katastrofu ještě větší. Tvrdí to alespoň bývalý technik Thomas Saporito. Elektrárna měla být odstavena už před třemi roky, ale nestalo se a funguje dále.

Tomáš Chalupa 9. června 2015

Jaderná elektrárna Turkey Point na Floridě je identický typ jako neblaze proslulá elektrárna Fukušima. Teď její bývalý technik Thomas Saporito přinesl závažná tvrzení o tom, že Miami hrozí jaderná katastrofa. Elektrárna je podle něj ve špatném stavu. Své prohlášení pro list Miami New Times podpořil mnoha argumenty.

Turkey Point je především velmi stará elektrárna. Byla spuštěna v roce 1972 s tím, že její životnost je maximálně 40 let. V roce 2012 ale americké úřady prodloužily její provoz o dalších 20 let, tedy do roku 2033. „To je naprosto neprobádané území. Nikdo nemůže zpochybňovat, že reaktory vystavené dlouhodobému bombardování radiací mohou vybuchnout,“ tvrdí Saporito.

Jako další problém vidí firemní politiku společnosti Florida Power and Light, která elektrárnu provozuje. Ta údajně odmítá jakoukoliv kritiku bezpečnosti své elektrárny a proti zaměstnancům, kteří upozorňují na nebezpečí, vystupuje represivně. „Mě samotného se pokusili dvakrát propustit kvůli tomu, že jsem upozorňoval na rizika provozu. Přitom právě to je moje práce,“ říká Saporito. Na Americkou komisi pro jadernou energetiku došlo za posledních šest let kolem 160 stížností na elektrárnu Turkey Point. „To je mnohonásobně více, než na jakoukoliv jinou elektrárnu v USA,“ dodává Saporito.

Podobně jako v Japonsku stojí elektrárna Turkey Point na velmi rizikovém místě, kde jij mohou ohrozit hurikány a přívalové vlny. Za určitých podmínek může dojít k identické situaci jako ve Fukušimě. Hrozivý je podle Saporitao také stav nádrží s vyhořelým palivem. Ty jsou podle něj plné a hrozí jejich narušení. Následky by byly nedozírné. Pokud by došlo v Turkey Pointu k vážné nehodě, jako byla ta ve Fukušimě, město Miami by postihla katastrofa. Situace by byla mnohem horší než v Japonsku, kde takto velké město neleží v blízkosti elektrárny.

Společnost se ke tvrzením svého bývalého technika nevyjádřila, už dříve ho označila za „posedlého případem“.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu