válkaČeskoslovenskoobjevy

U Machu Picchu vyrůstá letiště, UNESCO hrozí vyškrtnutím ze seznamu památek

U Machu Picchu vyrůstá letiště, UNESCO hrozí vyškrtnutím ze seznamu památek
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Na Machu Picchu se sjíždějí turisté z celého světa. A aby měli cestování ještě pohodlnější, má poblíž vyrůst velké letiště. Archeologové ale bijí na poplach a tvrdí, že místo může být přívalem turistů navždy zničeno.

Tomáš Chalupa 1. července 2019

V roce 2017 na prastarou inckou citadelu dorazilo 1,5 milionů lidí, což je o polovinu více, než kolik považuje UNESCO za únosné, aby bylo místo možné vůbec ještě nějak efektivně chránit.

Letiště pochopitelně turistický ruch v oblasti ještě znásobí a počet turistů zřejmě mnohonásobně stoupne. Ostatně musí, aby se jeho stavba vůbec vyplatila. Za stavbou letiště stojí soukromé společnosti z Jižní Koreje a Kanady, které pochopitelně chtějí návratnost své investice. Stavba už probíhá, buldozery odvážejí miliony tun zeminy u náhorního města Chinchero, které je vstupní branou do Posvátného údolí.

„Je to lidmi vytvořená krajina. Jsou tam cesty a terasy, které v horách vytvořili Inkové. Pokud se tam postaví letiště, všechno se zničí,“ říká peruánská historička Natalia Majlufová. Se stavbou nesouhlasí početná místní komunita, ekologové, archeologové a další odborníci. Nikdo z nich nevěří tomu, že přítomnost letiště neuškodí památkám. Naopak v samotném Chincheru se začínají stavět hotely a infrastruktura, aby se město připravilo na nápor turistů a pochopitelně na něm také vydělalo.

Odpůrce projektu trápí mnoho věcí, mimo jiné fakt, že budou letadla přelétávat přímo nad chráněnou oblastí Ollantaytambo. Další škody vznikly i pro město Cusco. Z nedalekého jezera Piuray byla kvůli stavbě letiště odčerpána voda a jezero bylo z velké části zasypáno. Cusco tak přišlo o polovinu svých zdrojů vody.

Stavba se nyní začala silně zpožďovat, protože ji provází obvinění z korupce ze strany stavebních firem. I tak se ale předpokládá, že letiště bude dostavěno do roku 2023. UNESCO varuje, že pokud se tak stane, Machu Picchu bude zřejmě vyřazeno ze seznamu chráněných památek. Není možné chránit něco, co stojí vedle letiště a kam proudí miliony lidí. Místo toho jej zařadí na seznam ohrožených památek. Vláda se snaží UNESCO uchlácholit tím, že stanoví přísné limity pro počet návštěvníků za den.

Pravdou je, že Machu Picchu je největší a nejdůležitější peruánskou turistickou destinací. Je to, jakoby všichni turisté jezdili do Velké Británie, jen aby viděli Stonehenge. Vláda by se zřejmě také snažila turistický ruch co nejvíce povzbudit a usnadnit cestování. Tak zní argumenty zastánců letiště s tím, že přinese rozvoj do oblasti a také spoustu pracovních míst. Jako všude na světě se tu ekonomické zájmy a turismus střetávají se snahou zachovat památky nedotčené a co nejméně proměnit charakter daného místa.

Další články

Zavří­t reklamu