Kravavý svátek Ašúra je zřejmě také rizikem přenosu nebezpečných virových onemocnění.

Kravavý svátek Ašúra je zřejmě také rizikem přenosu nebezpečných virových onemocnění. | zdroj: iflscience.com


U londýnských muslimů řádí podivný virus, může za to jejich krvavý rituál

TÉMATA: nemoci | meidcína | viry

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 04. 2019 | 07:57

Lékaře v Londýně zaměstnal případ skupiny 10 lidí, u kterých se objevil málo známý druh viru zvaný lymfotropický virus typu 1. Nešlo o žádné uživatele drog ani jim nikdy nebyla poskytnuta krevní transfuze. Jak se u nich mohl objevit tento vir, tak bylo pro lékaře naprostou záhadou.

Pak si jeden z lékařů všiml podivných jizev na zádech jednoho z těchto pacientů. To jej přivedlo na stopu celého problému. Zjistil, že všichni pacienti jsou muslimové a navíc se společně účastnili bizarního krvavého rituálu zvaného Ašúra.

Při Ašúře se muslimové sekají ostrými čepelemi do hlav a dalších částí těla. Je to velmi krvavá podívaná, ovšem muslimové na tento zvyk nedají dopustit. Lékaři z nemocnice Svaté Marie došli k závěru, že se muži nakazili virem právě při těchto krvavých orgiích.

Muži sice tvrdili, že se nože máčely v antiseptickém přípravku, ale to je podle lékařů nedostatečné a navíc tento typ viru je proti podobnému zacházení imunní. Virus byl zřejmě na noži a postupně se tak dostal do těl muslimů, kteří se s ním řezali do těla.

Vir, kterým se muži nakazili, je „vzdálený příbuzný“ viru HIV. Drtivá většina lidí, kterou virus napadne, nemá žádné zdravotní problémy, jen u dvou až pěti procent lidí vypukne rakovina krve. A u ještě menšího procenta vypukne HAM/TSP, zvláštní nervové onemocnění, na které neexistuje prozatím žádný lék.

Všechny tyto nemoci se nejčastěji šíří kojením, krevní transfuzí nebo při sexu. Že k němu může dojít i při muslimském rituálu, se doposud nevědělo. Lékaři nyní usilují o to, aby tyto obřady byly zařazeny na seznam potencionálně zdravotně nebezpečných aktivit. Nechtějí prý zakázat Ašúru, ale pokud se jí lidé chtějí věnovat, neměli by nikdy sdílet nože nebo jiné předměty, kterými se řežou do těla.

Ašúra je muslimský náboženský svátek slavený v šíitské větvi islámu. Je slaven na počest smrti Mohamedova vnuka al-Husajna v bitvě u Karbalá, která se odehrála v roce 680.

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 04. 2019 | 07:57

Zavří­t reklamu