válkaČeskoslovenskoobjevy

U klinicky mrtvého pacienta byla zaznamenána záhadná mozková činnost

U klinicky mrtvého pacienta byla zaznamenána záhadná mozková činnost
Zdroj: messagetoeagle.com

Vědci z univerzity v Západním Ontariu v Kanadě popsali zajímavý případ, kdy klinicky mrtvý pacient vykazoval mozkovou činnost měřitelnou na EEG.

Tomáš Chalupa 16. března 2017

U pacienta, který byl napojen na přístroje, byla ukončena podpora života a pacient byl de facto mrtev. I po smrti však po dobu 10 minut a 38 sekund vykazoval mozkovou činnost měřitelnou přístroji. Srdce pacienta se dávno zastavilo, ale mozek stále pracoval. To je v podobných případech naprosto neobvyklé. Vědci se z počátku domnívali, že šlo o chybu přístroje, ale ten byl několikrát překontrolován a otestován a nenašla se žádná porucha.

Vědci nechtějí z jednoho případu vyvozovat nějaké závěry. Je ovšem otázka, zda podobná aktivita nebyla zachycena i u nějakých dalších případů, kde jí buď nikdo nevěnoval pozornost, nebo byla považována za chybu měření. Pokud by podobných případů bylo více, bylo by nutné uvažovat o tom, zda je daný člověk stále ještě při vědomí a v jakém stavu se vlastně v onu chvíli nachází. Je mrtev, nebo je ještě přítomen v našem světě?

Související články

Další články

Zavří­t reklamu