Potápěči propátrali vrak ponorky a podařilo se jim jí identifikovat | zdroj: warhistoryonline.com


U Jávy objevili vrak německé ponorky a ostatky 17 námořníků

TÉMATA: archeologie | druhá světová válka | mořeplavba | ponorky | potápění

Nezvyklý nález se podařil archeologům, kteří objevili na dně moře u pobřeží Jávy vrak německé ponorky U-168. Našli také sedmnáct koster námořníků. Ke dnu je kdysi poslala holandská ponorka.

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 12. 2014 | 08:42

Nález je to po mnoha stránkách nezvyklý. Německých ponorek na východě nepůsobilo mnoho. „Po pravdě je to první nález cizí ponorky v našich vodách,“ řekl Budi Utomoto z Národního archeologického centra. Díky nálezu se snad podaří získat další cenné informace o působení nacistických ponorek na Dálném východě.

Nález byl oznámen na tiskové konferenci

Při potápění k vraku ponorky našli potápěči zachované předměty, jako byly talíře se symboly svastiky, dalekohledy, baterie a především sedmnáct koster. Jde o část posádky, na palubě jich zahynulo celkem 23, dalších 26 včetně kapitána se naopak zachránili. Ponorku kde dnu poslala v roce 1944 holandská ponorka, když na ni vypálila celkem pět torpéd. Vybuchlo sice pouze jediné, ale i to stačilo ke zkáze.

Na dně leželo mnoho zachovaných předmětů

O tom, že jde zrovna o U-168, ovšem nebylo dlouho jasno. Vrak byl zrezivělý a identifikační číslo na věži chybělo. Podle některých verzí mohlo jít o ponorku U-183, která rovněž v oblasti operovala. Z ní se zachránil jen jediný námořník, zbytek zemřel na její palubě v roce 1945. Indonéské námořnictvo ale do útrob plavidla poslalo specialisty, kteří nakonec identifikovali vrak jako U-168.

A také ostatků námořníků

Němci posílali ponorky na Dálný východ především proto, aby napadaly obchodní lodě plující z britských kolonií. Ke konci války se také snažili poslat pomocí ponorek Japoncům technické plány svých zbraní a nejrůznější vojenský materiál. Hitler totiž věřil, že Japonci budou i po kapitulaci Německa pokračovat v boji, a chtěl jim proto předat své know-how. 

Potápěči u vraku ponorky

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 12. 2014 | 08:42

Zavří­t reklamu