válkaČeskoslovenskoobjevy

U Jávy objevili vrak německé ponorky a ostatky 17 námořníků

U Jávy objevili vrak německé ponorky a ostatky 17 námořníků
Zdroj: warhistoryonline.com

Nezvyklý nález se podařil archeologům, kteří objevili na dně moře u pobřeží Jávy vrak německé ponorky U-168. Našli také sedmnáct koster námořníků. Ke dnu je kdysi poslala holandská ponorka.

Tomáš Chalupa 30. prosince 2014

Nález je to po mnoha stránkách nezvyklý. Německých ponorek na východě nepůsobilo mnoho. „Po pravdě je to první nález cizí ponorky v našich vodách,“ řekl Budi Utomoto z Národního archeologického centra. Díky nálezu se snad podaří získat další cenné informace o působení nacistických ponorek na Dálném východě.

Nález byl oznámen na tiskové konferenci

Nález byl oznámen na tiskové konferenci

Při potápění k vraku ponorky našli potápěči zachované předměty, jako byly talíře se symboly svastiky, dalekohledy, baterie a především sedmnáct koster. Jde o část posádky, na palubě jich zahynulo celkem 23, dalších 26 včetně kapitána se naopak zachránili. Ponorku kde dnu poslala v roce 1944 holandská ponorka, když na ni vypálila celkem pět torpéd. Vybuchlo sice pouze jediné, ale i to stačilo ke zkáze.

Na dně leželo mnoho zachovaných předmětů

Na dně leželo mnoho zachovaných předmětů

O tom, že jde zrovna o U-168, ovšem nebylo dlouho jasno. Vrak byl zrezivělý a identifikační číslo na věži chybělo. Podle některých verzí mohlo jít o ponorku U-183, která rovněž v oblasti operovala. Z ní se zachránil jen jediný námořník, zbytek zemřel na její palubě v roce 1945. Indonéské námořnictvo ale do útrob plavidla poslalo specialisty, kteří nakonec identifikovali vrak jako U-168.

A také ostatků námořníků

A také ostatků námořníků

Němci posílali ponorky na Dálný východ především proto, aby napadaly obchodní lodě plující z britských kolonií. Ke konci války se také snažili poslat pomocí ponorek Japoncům technické plány svých zbraní a nejrůznější vojenský materiál. Hitler totiž věřil, že Japonci budou i po kapitulaci Německa pokračovat v boji, a chtěl jim proto předat své know-how.

Potápěči u vraku ponorky

Potápěči u vraku ponorky

Související články

Další články

Zavří­t reklamu