válkaČeskoslovenskoobjevy

U japonské vesnice se objevily tři lodě, v jedné byly mrtvoly

+ 2 fotky+ 3 fotky

Děsivý případ se stal v roce 2015 ve vodách u japonské rybářské vesnice Monzen. Lidé tam jednoho dne našli na pobřeží tři malá plavidla. Na palubě nebyl nikdo. Ovšem v podpalubí se našly mrtvoly.

Tomáš Chalupa 17. ledna 2019

Lodě uvízly na mělčině u útesů Tójinbó, které mají samy o sobě nechvalnou pověst, protože na nich končí život každoročně několik sebevrahů. Pobřežní stráž obdržela hlášení od jedné lodě, že vidí opuštěnou loď zamotanou do lana kotvícího bóji. Brzy přišlo hlášení o dalších dvou opuštěných plavidlech, lodě zjevně patřily k sobě.

Členové pobřežní stráže vstoupili na palubu jednoho z nich. Na palubě nikdo nebyl, v podpalubí ovšem našli tři mrtvá těla. Celkem bylo na všech třech lodích nalezeno 10 mrtvol ve značném stádiu rozkladu.

Úřady se začaly případem zabývat. Nejprve bylo potřeba zjistit identitu lodí. Ty byly zjevně korejské, podle všeho pocházely ze Severní Koreje. Na jedné z nich byl znak korejské armády, na palubě byl nalezen také balíček severokorejských cigaret. Co ale bylo příčinou smrti a co vlastně lodě tak daleko dělaly?

První odhady mluvili o tom, že by mohlo jít o severokorejské zběhy z řad severokorejského námořnictva. Ovšem to se nezdálo jako příliš pravděpodobné. Těžko by se zběhnutí dopustily tři posádky lodí současně. Navíc mohly celkem jednoduše doplout do Jižní Koreje a nemusely plout až do Japonska.

Místo toho se ukázala jako pravděpodobnější jiná teorie. Severní Korea je zemí hladu, a i armáda a námořnictvo se v rámci vojenské služby věnuje zemědělství a rybolovu. Zatímco vojáci většinu roku pracují na polích jako normální rolníci, námořníci zase rybaří. Vojenská plavidla byla ale na rybaření naprosto nevhodná, navíc vojáci nebyli žádní zkušení rybáři. Jeden z Japonců z vesnice po prohlídce plavidla řekl, že „takhle rybaří jenom úplný idiot“.

Vojáci zřejmě byli přinuceni vyplout na moře a ulovit určený počet ryb. Neměli k tomu ale žádné pořádné vybavení, rybařit navíc neuměli. Vrátit se s prázdnou ale znamenalo problémy, vojenský soud a možná i vězení. Posádky proto pluly stále dál ve snaze chytit nějaké ryby, zatímco sami námořníci neměli co jíst. Nakonec zřejmě zemřeli hladem a vyčerpáním uprostřed moře a proudy je pak zanesly k japonským břehům. Tuto záhadu se tedy nakonec podařilo objasnit, i když Severní Korea pochopitelně nic z toho nepřiznala a o těla vojáků se nepřihlásila.

Podobné případy se dějí poměrně často a u japonského pobřeží se často objevují severokorejské „lodě duchů“. V roce 2017 to bylo podle pobřežní stráže přes sto těchto plavidel. I to ukazuje, v jak špatné situaci je severokorejské hospodářství.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu