válkaČeskoslovenskoobjevy

U Falkland byl nalezen vrak SMS Scharnhorst

U Falkland byl nalezen vrak SMS Scharnhorst
Zdroj: warhistoryonline.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Na dně moře u Falklandských ostrovů leží mnoho německých lodí potopených v roce 1914 v bitvě s britskou flotilou. Jednou z nich je i vlajkový křižník admirála von Spee SMS Scharnhorst, jehož vrak byl objeven teprve letošního 4. prosince.

Tomáš Chalupa 18. prosince 2019

Graf von Spee stál v čele eskadry křižníků v daleké německé kolonii Čching-tao. Tam však neměla německá flotila valného využití, takže bylo rozhodnuto, že se má probojovat zpět do Německa, kde posílí císařské loďstvo. Von Spee tedy neprodleně vyrazil na krajně nebezpečnou misi, protože všechna moře byla pod nadvládou Britů. S těmi se poprvé střetl u Coronelu, kde poslal ke dnu dva britské pancéřové křižníky a tři lehké křížníky. Nato zakotvil ve Valparisu, kde byl oslavován jako hrdina místní německou komunitou. Poté se admirál rozhodl napadnout Falklandy, kde měli Britové překladiště uhlí a radiovou stanici. Tento nápad se ale ukázal být osudný. V přístavu totiž zrovna kotvila mohutná britská flotila, která zde doplňovala uhlí. Von Spee se dal sice rychle na ústup, ale Britové jej pronásledovali. Měli vyšší rychlost, takže Spee byl v beznadějné situaci. Svým vlajkovým Scharnhorstem se rozhodl krýt ústup ostatních lodí a pokusil se bojem zdržet Brity. Jeho vlajkový křižník byl ale záhy poslán ke dnu.

Na palubě lodi tehdy zahynulo 800 námořníků včetně samotného admirála. Společnost Maritime Heritage Trust vyslala k Falklandům své speciální plavidlo Seabed Constructor vybavené čtyřmi podmořskými drony. Vrak byl po třech dnech pátrání objeven 98 námořních mil jihovýchodně od Port Stanley v hloubce 1610 metrů. Bylo to vyvrcholení pětiletého pátrání, protože Seabed Constructor kolem Falkland po Scharnhorstu pátral poprvé už v roce 2014. Tehdy ale nenalezl nic.

Poté, co byl vrak konečně objeven, byli neprodleně vyrozuměni současní žijící příbuzní admirála von Spee. Tím byl také Wilhelm Graf Von Spee, který následně televizi BBC řekl: „Jsme rádi, že se konečně našlo místo, kde tolik lidí ztratilo své životy. Přišli jsme toho dne o otce i jeho dva syny.“

Loď je nyní pod ochranou společnosti a bez jejího svolení se nesmí k vraku nikdo potápět ani z ní vynášet žádné artefakty. Vrak je odteď považován za vojenský hřbitov.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu