Film Dunkirk se už natáčí, na plážích jsou vojáci a v moři plují lodě

Film Dunkirk se už natáčí, na plážích jsou vojáci a v moři plují lodě | zdroj: dailymail.co.uk


U Dunkirku se zase evakuují britská vojska, ovšem tentokrát jen kvůli Nolanovu filmu

TÉMATA: filmy | druhá světová válka

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 05. 2016 | 12:00

Tom Hardy, Cillian Murphy, Kenneth Branagh, Mark Rylance a stovky vojáků se pohybují na plážích u Dunkirku, kde se právě natáčí válečný film pojednávající o Operaci Dynamo v roce 1940.

A nejen vojáci. Na místě jsou také plavidla. Z Británie byl převezen torpédoborec Maille Bréze, aby nebylo nutné ho dodělávat do filmu počítačem. Stejně tak bylo na torpédoborce předěláno několik místních člunů. Na pobřeží se nachází i nemocniční loď. Některá vozidla jsou udělána jen jako obrazy z lepenky, což ale prý ve výsledku bude realističtější než počítačové modely. Tak to aslepoň vidí režisér filmu Christopher Nolan, o kterém je známo, že není velkým fandou počítačové grafiky a raději si vše vyrábí sám. Premiéra filmu je v České republice plánována na 20. července příštího roku. Do té doby musí Nolan vše stihnout. Tak mu držme palce, aby se mu ta evakuace podařila stejně dobře, jako to zvládli Britové v roce 1940. 

Operace Dynamo byla hromadná evakuace spojeneckých vojáků z pláží a přístavu Dunkerque ve Francii, která proběhla mezi 27. květnem a 3. červnem roku 1940. Poté, co v bitvě u Dunkerque byly britské, francouzské a belgické jednotky obklíčeny německou armádou, byla 26. května nařízena evakuace. Winston Churchill charakterizoval události ve Francii ve svém projevu k poslanecké sněmovně jako „kolosální vojenskou katastrofu“, kdy „jádro a mozek britského expedičního sboru uvízl v Dunkerque“. Záchranu mnoha tisíců vojáků označil za „zázrak vysvobození“. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 05. 2016 | 12:00

Zavří­t reklamu