válkaČeskoslovenskoobjevy

U bývalého vyhlazovacího tábora Treblinka byl objeven masový hrob

U bývalého vyhlazovacího tábora Treblinka byl objeven masový hrob
Zdroj: twitter.com/IPN_Szczecin
+ 1 fotka+ 2 fotky

Mezi vyhlazovacími tábory 2. světové války drží Treblinka smutné prvenství v počtu zavražděných ku přeživším. Statistiky uvádí, že na jednoho přeživšího připadlo cca deset tisíc mrtvých. Po vzpouře v roce 1943 se podařilo utéct pouhé šedesátce vězňů, kteří jako jediní mohli vypovědět o hrůzách, kterých byli svědky. Jeden z největších masových zločinů novodobé historie nově dokládá také hrob, který byl vykopán na lesním parkovišti poblíž Treblinky I.

Simona Knotkova 16. listopadu 2019

Objev neznámého masového hrobu poblíž bývalého vyhlazovacího tábora Treblinka učinil tým mezinárodních vědců z Ústavu národní paměti a Pomořanské medicínské univerzity ve Štětíně. Hrob o rozměrech 4,5 x 3,4 metru se nacházel cca deset až patnáct metrů pod zemí. Kromě dosud nezjištěného počtu těl obsahoval také náboje z dlouhých a krátkých zbraní nebo části oděvů. O nálezu informoval zástupce generálního prokurátora Ústavu Andrzej Pozorski.

„Hrob byl velmi mělký, části jednotlivých těl se v podstatě nacházely ve výšce kořenů trávy. Naším cílem nyní není jejich exhumace, ale určení přesného počtu pohřbených těl,“ sdělil médiím.

Místo, po němž se ještě donedávna pohybovali návštěvníci, je nyní zabezpečeno a označeno. Jakmile výkopové práce skončí, badatelé mají v plánu pokračovat v sousedním lese.

Masový hrob se stal prvním odhaleným místem v rámci rozsáhlého výzkumného projektu, který započal 12. listopadu a na němž se podílí množství odborníků, od fotogrammetrů přes antropology až po patology. Přítomni jsou také zástupci židovské a romské obce. „Jedná se o první komplexní studii, díky níž se chceme dozvědět pravdu o – bohužel zapomínaném – pracovním táboře Treblinka I. V povědomí polské i světové veřejnosti je totiž hlavně Treblinka II,“ nechal se slyšet Pozorski.

Treblinka fungovala od roku 1941 jako pracovní tábor. V červenci 1942 byla k původní části přistavena Treblinka II, která sloužila k systematické likvidaci především polských Židů. Ti ihned po příjezdu do komplexu mířili do plynových komor. O chod tábora včetně odstraňování mrtvých těl se starali právě vězni z Treblinky I. V době, kdy byla likvidační činnost tábora na maximu, odstraňovací práce zaostávaly za plynováním a kolem tábora se kupila nepohřbená mrtvá těla. S příchodem nového velitele tábora se těla kvůli silnému zápachu znovu vykopávala a pálila. Provoz Treblinky skončil v srpnu 1943 po vzpouře vězňů. I za relativně krátkou dobou bylo v Treblince zavražděno cca 700 až 900 tisíc lidí, jak uvádí některé zdroje. Skutečné číslo ale bude pravděpodobně ještě vyšší.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu