válkaČeskoslovenskoobjevy

Tyrannosaurus Rex byl pěkný tlusťoch, břicho skoro vláčel po zemi, ukazuje nová simulace

Tyrannosaurus Rex byl pěkný tlusťoch, břicho skoro vláčel po zemi, ukazuje nová simulace
Zdroj: dailymail.co.uk

Řeklo by se, že už víme, jak přesně vypadal Tyrannosaurus Rex, vždyť to ví i naše děti, které si hrají s figurkami dinosaurů. A Tyrannosaurus Rex vypadá vždy jako velký bojovný ještěr s ohromnými čelistmi. To je sice vcelku pravda, ale přesto nová simulace ukazuje, že jsme se s podobou tohoto druhohorního predátora trochu sekli.

Tomáš Chalupa 19. října 2018

Nejnovější a údajně také nejpřesnější podobiznu Tyrannosaura Rexe dal dohromady umělec RJ Palmer. Ten se na 320 hodin zavřel do expozice mexického Muzea přírodní historie, kde je vystavena kostra jednoho z těchto titánů. Palmer a jeho tým také prostudovali dvacet vědeckých prací a studií. Z konceptuálního umělce se tak stal jeden z předních odborníků na Tyrannosaura Rexe.

„Myšlenka byla jednoduchá, udělat co nejpřesnější podobiznu Tyrannosaura Rexe. Spousta umělců přede mnou to zkusila, ale nikdo nevěnoval tolik pozornosti jednotlivým detailům. Chtěl jsem světu ukázat skutečného Rexe, a ne monstrum z televizních filmů,“ říká Palmer.

Celý proces byl podle něj velmi vyčerpávající, protože obnášel ohromné množství studia a přípravných skic a náčrtů. Palmer studoval hromady odborného textu a zkoumal i takové detaily, jako je tvar jednotlivých svalů pod kůží ještěra. Díky tomu například zjistil, že je potřeba přidat několik keratinových pásů za krk nebo více tkáně do úst. S takovými detaily se opravdu většina kreslířů a animátorů nezatěžuje.

Co je tedy výsledkem tohoto impozantního díla? Impozantní ještěr, který ovšem vypadá, řekněme, oplácaně. T-Rex byl podle Palmera mnohem robustnější, jeho břicho bylo níže položené a celkově nepůsobí ani atletickým, ani rychlým dojmem. Je to spíše ohromná hora masa. Rovněž zuby se nezadají být tak velké, jako bývají někdy znázorňovány. Pokožka byla podle posledních vědeckých studií poměrně jemná, neobsahovala ani peří, ale jen velmi drobné šupinky.

Tyrannosaurus Rex je v podání Palmera výrazně nakloněn dopředu, vyvažuje jej pouze ocas, jinak by zřejmě přepadl dopředu. Jen si vzpomeňme, jak vzpřímeně stál tento ještěr ve slavném českém filmu Cesta do pravěku. Dnes už se ví, že takto Tyrannosaurus Rex nestál ani tak nevypadal. Palmerovo dílo ukazuje, že naše představy se budou muset ještě trochu upravit.

Další články

Zavří­t reklamu