válkaČeskoslovenskoobjevy

Typický rodinný dům z období socialismu? Šumperák za 120 tisíc korun

Typický rodinný dům z období socialismu? Šumperák za 120 tisíc korun
Zdroj: foto.mapy.cz
+ 3 fotky+ 4 fotky

Na knižních pultech se v nedávné době objevila nová kniha od fotografa Tomáše Pospěcha nazvaná Šumperák. Jak už její prostý název napovídá, fotograficky mapuje stavební hit 70. let minulého století, jímž byl rodinný dům typu V s rovnou střechou a dlouhým úzkým balkonem. Stál snad v každé české vesnici, byl chválen a současně i zatracován.

Jan Kyzlink 10. května 2016

Začalo to koncem 60. let, kdy projektant Josef Vaněk navrhl pro ředitele šumperské nemocnice dvojpodlažní moderní rodinný dům s balkonem. V té době to byla bomba. Lidé opět toužili bydlet ve vlastním a Vaňkův projekt tehdy splňoval představy průměrného člověka o moderním, komfortním bydlení. V přízemí domu byla garáž, prádelna a technické zázemí, v patře pak kuchyň a obývák s dominantní prosklenou plochou. Úzký balkón vedl po celé přední části domu, střecha byla rovná a mírně zešikmená směrem dozadu.

Právě jsem si s velkým nadšením prohlédla Váš projekt rodinného domku. Je senzační a zdá se mi dokonalý. Vzhledově moderní, prostě krásný. Velmi se mi líbí i detailní příkrasy. Prosím, buďte tak laskav a zašlete mi také jednu brožurku…“ To je jeden z mnoha dopisů, kterých Vaňkovi od konce 60. let chodily domů celé štosy. Každý víkend se u jeho dveří otočilo patnáct až dvacet rodin, které chtěly stavět. Vaněk brožury s kompletní projektovou dokumentací prodával za 842 korun. Mnoho dalších zájemců o Šumperák si však plány tajně kopírovalo. „Zabývala se tím celá rodina. Maminka ze zdravotních důvodů nepracovala, takže dělala korespondenci a účetnictví a my děti jsme skládaly plány, někdy až do noci,“ vzpomínala Vaňkova dcera Jarmila Kozáková.

Takový úspěch se ovšem v Čechách neodpouští. Tehdejší režim Vaňka dokonce stíhal za nedovolené podnikání. „Musel se velice složitě hájit,“ uvedla jeho dcera. Na svou obhajobu, čítající až dvě stě stran, Vaněk použil stovky dopisů od nadšených stavebníků i propagandistické letáky, které ukazovaly, jak šumperáky modernizují socialistickou vesnici.

Stavba této vily vyšla v 70. letech na 120 tisíc korun při tehdejší průměrné hrubé mzdě 1997 Kčs měsíčně. Šumperáků po celé ČR vzniklo postupně několik tisíc a amatérští stavaři si plány všelijak upravovali. Dodnes tak můžeme v české krajině zahlédnout nespočet modifikaci a variant. Několik stovek z nich zachycuje nová kniha Tomáše Pospěcha, kterou vydalo nakladatelství PositiF.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu