Barbaři a podlidé? Německým vojákům ukrajinské dívky tak strašné nepřipadly | zdroj: documentalium.foroactivo.com


Tyhle snímky z válečné Ukrajiny maďarští fašisté zakázali. Nelíbilo se jim, že Ukrajinci na nich vypadají jako normální lidé

TÉMATA: druhá světová válka | sovětský svaz | třetí říše

„Proti nim bojujeme,“ tak pojmenoval svou sérii fotek maďarský vojenský dopisovatel Tamas Konoko. Ukazují všední život na levobřežní Ukrajině v roce 1942.

user-avatar

Markéta Oderská

6. 10. 2014 | 10:31

Tehdy zemi okupovalo hitlerovské Německo pod správou říšského komisaře Ericha Kocha, který v ní nastolil vládu teroru a útisku. Ukrajince nazýval „pololidmi“ a „negry“ a prohlašoval, že na ně platí jedině bič.

Ukrajinu stála druhá světová válka skoro osm milionů lidských obětí, přesto snímky maďarského vojáka, jehož očividně zajímaly více obrazy venkova a jeho obyvatel než válečné běsnění, představují jinou stránku příběhu.

Ať byla jakkoliv tato doba krutá, civilisté, vojáci či váleční zajatci, ti všichni se snažili ze všech sil žít dál normální život. Žít a přežít tuhle strašnou válku, zůstat lidmi.

 Tahle lidskost, jakási neokázalá vnitřní síla a mnohdy sympatická prostota navzdory utrpení a bídě ovšem neladila s propagandou fašistického Maďarska, které chtělo okupované slovanské národy ukázat jako své nepřátele. Fotky, na kterých se maďarští vojáci přátelsky druží s ukrajinskými děvčaty, však takové ideologii naprosto odporovaly. Výstava těchto fotografií v Budapešti roku 1943 byla proto zakázána.  

 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Markéta Oderská

6. 10. 2014 | 10:31

Zavří­t reklamu