válkaČeskoslovenskoobjevy

Tyhle fotky jste nesměli vidět. Ukazují pravou tvář Severní Koreje

+ 18 fotek+ 19 fotek

Obrovské fronty čekající na autobus, vojáci tlačící porouchaný autobus, černý prodej na ulici, děti dřící na poli. Tak tyhle obrazy všedního života v Severní Koreji si severokorejský diktátor Kim Čong-Un nepřeje, abyste vůbec viděli. Přitom zachycují jen špičku mrazivě temného ledovce.

Jan Kyzlink 28. července 2017

V Severní Koreji můžete fotit jen s povolením průvodců, v jejichž doprovodu se můžete ve vyhrazených částech země pohybovat. Pokud náhodou zachytíte něco, co odporuje zdání šťastné země, komunistického ráje na zemi, pak vám hrozí, že vám pohraničí stráž tyto snímky zničí. Nebo vám rovnou sebere fotoaparát. Jenže všechno se uhlídat nedá, zvláště v době pokročilých technologií. Jedním z těch, komu se podařilo paměťovou kartu s nežádoucími záběry úspěšně propašovat za hranice země, je i francouzský fotograf Eric Lafforgue. Jeho fotky zachycují všední život Severokorejců, nic drastického, žádné koncentráky, vězení či popravy, umírání hladem. Jde tak vlastně jen o špičku ledovce, protože metropole Pchongjang a její okolí jsou výkladní skříní sevekorejského režimu. „Tady je dovoleno žít jen elitě. Takže tu nevidíte opravdovou chudobu, ale jakmile se dostanete na venkov, je to naprosto jiný příběh,“ podotkl Lafforgue. Nicméně i v samotném Pchongjangu narazíte na stopy chudoby a zaostalosti – časté výpadky elektrického proudu a rozpadající se interiéry navenek udržovaných obytných domů mluví za vše.

Výmluvná je i reakce Severní Koreje na zveřejnění fotografií – Eric Lafforgue má zákaz vstupu do země. „Chtěl jsem jen ukázat život obyčejných lidí, tak jak bych to dělal v kterékoli jiné zemi na světě,“ poznamenal k tomu fotograf. Chudoba je podle něj všude, nalézt se dá i ve Francii. Málokde však narazíte na takové restrikce a hysterickou snahu ji zakrýt.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu