Miniaturní přenosné oltáříčky si obchodníci s sebou brávali na cesty.

Miniaturní přenosné oltáříčky si obchodníci s sebou brávali na cesty. | zdroj: boredpanda.com


Tyhle dřevěné oltáříky ze 16. století jsou tak miniaturní, že badatelé k rozluštění jejich tajemství museli použít rentgen

TÉMATA: umění | řemesla | liturgie

user-avatar

Yvonne K.

1. 02. 2017 | 09:00

Jsou malé tak, že se vejdou jen do ruky, a přitom zobrazují celý vesmír. Řeč je o miniaturních přenosných oltářících ze 16. století, vyřezaných ze zimostrázového dřeva. Do nejmenších detailů zobrazují nebe, peklo i život na Zemi. Lidské oko ovšem tyhle drobnosti není schopno vidět, a tak byly více než 500 let zahaleny tajemstvím. Až nedávný výzkum odhalil pomocí moderních technologií, co bylo lidskému zraku dosud skryto.

Na světě existuje jen 135 kusů těchto miniaturních řezeb. Má se za to, že byly vyrobeny v krátkém časovém rozpětí mezi lety 1500 a 1530 na území dnešní Belgie a Nizozemí. S nástupem nové společenské třídy obchodníků v Evropě vznikla na trhu poptávka po malých, leč kvalitních přenosných oltářích. Ovšem jakmile vypukla reformace, liturgické předměty včetně těchto velmi brzy vyšly z módy. S nimi zmizelo i jejich know how.

Nedávno odborníci sesbírali z muzeí a soukromých sbírek třicet kousků těchto řezeb, aby je řádně proskenovali a zjistili, jak a kým byly vyrobeny. Pomocí rentgenové mikropočítačové tomografie a pokročilého 3D analytického softwaru odhalili, jak složitě propracované tyto oltáříky jsou. Vnitřní vrstvy jsou tak pečlivě seskládané, že jejich spoje může odkrýt jenom mikroskop nebo rentgen. Čepy jsou menší než semínka trávy. Bohužel mnohé z výrobních postupů zůstává dál utajeno, protože stopy zlata a jiného dekoračního materiálu bránily rentgenovým paprskům četná místa prozářit.

Nyní jsou miniaturní oltáříky k vidění na výstavě v galerii AGO v kanadském Torontu.

 

user-avatar

Yvonne K.

1. 02. 2017 | 09:00

Zavří­t reklamu