válkaČeskoslovenskoobjevy

Tyfová Mary byla zdravý nositel tyfu, skončila na zbytek života v izolaci

Tyfová Mary byla zdravý nositel tyfu, skončila na zbytek života v izolaci
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Příběh Tyfové Mary ukazuje, jak obtížný je souboj s některými virovými onemocněními. Viry jsou totiž nebezpečným protivníkem, který se dokáže maskovat a přitom se dále šíří do okolí, zatímco nositel je zcela zdráv. To byl případ i irské imigrantky Mary Mallonové.

Tomáš Chalupa 23. března 2020

Mary Mallonová do Spojených států přijela v mladém věku. Musela se živit sama, takže brala všechny možné domácí a pomocné práce. V roce 1906 byla najata jako kuchařka do domu Charlese Henryho Warrena. Brzy poté onemocnělo 6 z 11 členů domácnosti tyfem. Warren povolal do domu lékaře. Geoge Sopera, měl zkušenosti s tyfovými případy a měl zjistit, jak se lidé ve Warrenově domě nakazili touto smrtelnou nemocí.

Soper chvíli vyšetřoval podmínky v domě a nakonec ukázal na Mallonovou. Podle něj to byla ona, kdo dp domu nákazu zavlekla tím, že vařila kontaminované jídlo. Pravdou je, že tyfus se přenáší jídlem a vodou, ve které se nacházejí tyfové bakterie Salmonella typhi. Po nákaze propuknou bolesti břicha, malátnost, nechutenství a další příznaky.

Mary byla zadržena úřady a uvržena do nucené karantény na North Brother Islandu „ve jménu veřejného zdraví“. Mallonová ale odmítla nařčení, že je infikována, a zažalovala v roce 1909 ministerstvo zdravotnictví, které rozkaz vydalo. Mallonová sice případ prohrála, ale z karantény byla propuštěna a byla označena za zdravou. Znovu si našla práci kuchařky a opět v její blízkosti začali mít lidé tyfus. To vedlo k tomu, že byla znovu uvržena do karantény na North Brother Islandu.

Stále se považovala za zdravou, nicméně následujících 22 let strávila v nemocnici Riverside, tedy přesněji ve vlastním malém domku v jejím areálu. Přímo do nemocnice přístup neměla. Přežila několik nemocí, a dokonce i srdeční infarkt a až do konce svých dnů byla přesvědčená, že nikdy tyfus neměla.

V tom se ovšem mýlila. Tyfové bakterie totiž v některých případech vnikají do imunitních buněk, tzv. makrocefágů. V nich jsou skryty a čekají na případnou obrannou odpověď metabolismu. V podstatě jej hacknou a jsou součástí zdravých buněk. To byl i případ Tyfové Mary, která byla nositelem nemoci, přestože sama jí nebyla nikdy přímo napadena. Za svůj život nakazila podle lékařských záznamů nejméně 122 lidí. Jakožto takzvaný zdravý přenašeč byla mimořádně nebezpečná. Takto maskovaný virus se může šířit a sám přitom stále zůstává v těle zdravého hostitele.

Celý případ Tyfové Mary ukazuje i na rozpor mezi obecným zájmem a osobními právy člověka. Mallonová byla podle všech lékařských záznamů zdravá. Tyfové bakterie v jejím těle se nikdy nepodařilo najít, protože byly skryty v makrofázích. Přesto byla na dlouhá desetiletí uvržena do karantény. Veřejný zájem byl samozřejmě silnější, nicméně z pohledu Mallonové to byla křivda a především obrovské neštěstí. Byla zdravou přenašečkou jedné z nejnebezpečnějších nemocí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu