válkaČeskoslovenskoobjevy

Tvůrce univerza nám možná nechal vzkaz, je v mikrovlnném pozadí

Tvůrce univerza nám možná nechal vzkaz, je v mikrovlnném pozadí
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 16 fotek+ 17 fotek

Pokud tvůrce vesmíru nechal někde zprávu či kód a umístil ho tak, aby ho každý viděl, kam by ho dal? Vědci hledali odpověď na tuto zajímavou otázku a našli ji. Je jediná věc, která je vidět z každého místa ve vesmíru, a tím je mikrovlnné pozadí.

Tomáš Chalupa 19. června 2021

Mikrovlnné pozadí (Cosmic Microwave Background – CMB) je nejstarší světlo ve vesmíru. Jeho vlny putují vesmírem od Velkého třesku a jsou viditelné po celém vesmíru. Vytvářejí vzorec, který můžeme pozorovat stejně tak my, jako kdokoliv na jiném místě ve vesmíru, což pochopitelně vědce přivedlo na myšlenku, zda se v CMB neskrývá nějaká zpráva. Dávalo by to smysl, jenže je těžké na tuto zprávu přijít.

Vědci už se pokusili nějakou zprávu v CMB najít, hledali nějaký vzorec, který by bylo možné rozluštit nebo ho považovat za zprávu, ale je poctivé říct, že nenašli vůbec nic. Mikrovlnné pozadí jsme schopni detekovat od roku 1964 a jak říká například astrofyzik Avi Loeb, CMB je skutečně dobré médium pro zanechání zprávy. „Mikrovlnné pozadí je mnohem lepší pro zanechání vzkazu než například gravitační vlny, které vyžadují mnohem náročnější technické vybavení,“ říká Loeb.

Jedním z astrofyziků, který se pokoušel v CMB hledat zprávu, byl Michael Hippke z observatoře v Sonnenbergu. Před ním to byli Steve Hsu a Anthony Zee z Kalifornské univerzity. Ti o této možnosti spekulovali už v roce 2006, ale neměli v tu dobu dostatek dat. Ta jsou nyní k dispozici a pro hledače božského kódu nevypadají dobře. Nejen, že existenci zprávy nepotvrzují, navíc má CMB i mnoho nevýhod.

Thumbnail # Ve vesmíru mohou být ohromně velké černé díry. Vědci vypočítali jejich maximální velikost
Mohlo by Vás zajímat:

Ve vesmíru mohou být ohromně velké černé díry. Vědci vypočítali jejich maximální velikost

Je sice viditelné z celého vesmíru, ale není vidět stejně. Z různých bodů ve vesmíru je vidět různě, takže těžko může nést univerzální zprávu. CMB není billboard přes celý vesmír, je to spíše možnost umístit miliony různých billboardů po celém vesmíru. A pak je tu ještě jeden problém. Proč by vůbec někdo měl umisťovat zprávu do CMB? Může ji přece vložit třeba do DNA v podobě genetické informace, může to být prvek v periodické tabulce, není důvod si myslet, že zpráva pro život v universu musí být srozumitelná pro odborníky na poli fyziky. Co když má Bůh raději geologii, chemii nebo biologii? Ať je to tak či onak, CMB je stále centrem zájmu mnoha vědců, nicméně božskou zprávu v něm zatím nikdo nenašel.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu